Türkçe | Français | English | Castellano

2016 yılında tutuklandığımda, duruşmamı beklerken tam 141 gün Mardin cezaevinde kaldım. Aynı sene, ağustos ayında, hepimiz için ayrı bir önemi olan Özgür Gündem gazetesi, bir baskının ardından, KHK ile kapandı.

Özgür Gündem gazetesi uzun yıllardır sansür, baskı ve saldırılar yaşıyordu ve aydınlar, gazeteciler, Aslı Erdoğan gibi yazarlar, destek olmuşlardı. Bunlar iktidarın gazteyi kapatmasına ve gazetecilerini tutuklamasına engel olamadı. O dönemden bu yana, “propaganda” suçlaması ile bir çok ceza verildi.

Gazetenin kapandığını Mardin cezaevindeki koğuşumuzda öğrendik. Kızdık ve üzüldük. Ve böylece, “madem bütün gazeteciler cezaevinde, biz de gazetemizi cezaevinden çıkaralım” fikriyle,  Özgür Gündem – Zindan, doğdu.

Bu bir ilk değildi, aslında tutsaklar cezaevinde farkı dönemlerde gazeteler hazırlamıştı. 1980 – 2000 yılları arasında başka örnekler de var.

Mardin’de, daha sonra tutsak edildiğimiz cezaevlerinin aksine, sanat malzemelerini veriyorlardı ve bunların içinde kraft rulo kağıtlar da vardı.

Gönüllü koğuş arkadaşlarımız, kalemleri, fikirleri ve yetenekleri ortaklaştırıp, ilk sayıyı gerçekleştirdik. Her şey el yapımı olarak… Hem de bu ilk sayı bir sayfa değil, gurur duyduğumuz sekiz sayfa.

Bu, birlikte çalışma hissi, yasakların ötesine gidebilme duygusu bizleri neredeyse özgürlüğümüze kavuşturdu, ve özellike moral verdi. Kimi haber yazmıştı, kimi temel aydınlatma makaleleri kaleme almıştı, kimi şiir, kimi de tarif ve öneriler. Her birimiz kendi bilgimizle… Ben ise resimleri yaptım. Sonra, ikinci bir sayı daha gerçekleştirdik.

Bu gazeteler bugün, Türkiye cezaevlerindeki direnişlerin bir arşiv parçası olarak bir çok ülkede sergileniyor.

opzgur gundem nudem durak zehra dogan

Sizlere bunları anlatıyorsam, kendimden bahsetmek için değil.

O dönemde Mardin’de aramızda olan, ve şu anda Bayburt cezaevinde tutsak olan bir arkadaşımız da, cezaevi idaresini çok kızdıran bu gazetelerin katılımcılarından biriydi. Ve şu anda onun için Fransa’da bir destek kampanyası sürdürüldüğünü biliyorum.

Bu tutsak arkadaşımız Nûdem Durak‘tı. Kürtçe şarkı söylediği ve söylemeyi öğrettiği için mahkum edildi. Tıpkı benim bir resim yüzünden cezalandırılmam gibi.

Özgür Gündem – Zindan‘da onun haberini de yazmıştım.

Nûdem Durak, 2015 yılında Onbeş buçuk yıla mahkum edildi. Sonra, polis onun 2014’ten beri arandığını ifade ettiği için, cezası 2016’da hiç bir duruşma yapılmaksızın, 19 yıla çıkarıldı.

Pussy Riot Nadedja Tolokonnikova Nudem Durak

Nûdem için yapmak istediğim bu küçük tanıklık, ona tüm desteğimi verdiğimi, ve bugün, onun ve Türkiye’de siyasi rehin alınan tüm tutsakların, özgürlüğe kavuşması için yükselen seslere katıldığımı ifade etmek içindir. Bu aranızdan kimilerine işlevsiz görünebilir. Ama inanın bana, unutulmadığını hissetmek, mektup, kart almak, dışardakilerin sizleri düşündüğünü bilmek, içerde direnenler için çok önemli.

Bu koronavirüs döneminde, elbette cezaevi idareleri salgın bahanesi ile tutsakları daha da tecrit ederek, onları mektupsuz da bırakıyor. Mektuplarınızı, kartlarınızı yollamayı ileri bir tarihe erteleyin, çünkü hepsi imha edilebilir. Ama adresi not edin, evlerinizde kapalı geçirdiğiniz zamanda yazmaya devam edin.

Bu kampanya Nûdem için başlatılan ilk kampanya değil. Örneğin, kendisi de bir şarkı söylediği için çalışma kampında iki yıl tutsak edilen Pussy Riot Nadedja Tolokonnikova da onu desteklemişti, ve sanatçılar onu için şarkılar söylemişti.

Türkiye’de tutsakların Covid-19 dolayısıyla serbest bırakılması için yeni yapılan kampanya çok önemliydi. Bu konudaki görüşmelerin sonunda siyasi tutsaklar özgürlüğüne kavuşmakta muhaf tutuldu ve yalnızca mafya ve tecavüzcüleri çıktıysa da, bu karantina döneminde, umudu yitirmemeliyiz.

Hepinize teşekkür ederim.


Nudem Durak’ı destekleyebilirsiniz

İmza kampanyası Free Nûdem Durak • Facebook  Free Nûdem Durak • Twitter @NudemDurak • Youtube Free Nûdem Durak • Nûdem ve koğuş arkadaşlarını mektuplarınızla destekleyebilirsiniz • Nudem Durak M Tipi Kapalı Cezaevi Bayburt – TÜRKİYE

 

İşte Özgür Gündem – Zindan için yazdığım Nûdem’in röportajının metni…

Kürtçe Şarkı söylemenin bedeli 19 yıl hapis

2016 –  Mardin cezaevi, Zehra Doğan, Özgür Gündem – Zindan

 

AKP hükümetinin Kürt halkı üzerinde yürüttüğü soykırım operasyonları ile birlikte, siyasi tutsak sayısı 9 bine yükselirken, gazetecisinden akademisyenine, sanatçısından sağlıkçısına, yaşlısından çocuğuna kadar, toplumun her kesimi, cezaevinde tutsak edildi. Koma Sorxwin’in genç üyesi Nûdem Durak da AKP’nin siyasi soykırım operasyonlarından nasibini alanlardan.

Kendini müziğe adayan ve Kürt halkının yaşadığı acıları, zulümleri ezgilerinde dile getiren Nûdem, sadece sahnelerde seslendirdiği Kürtçe ezgilerden dolayı tutuklanarak cezaevine konuldu. Yaklaşık 2 yıldır cezaevinde bulunan Nûdem, aynı suçlamadan, iki ayrı dosyadan daha yargılanarak toplan 19 yıl ceza aldı.

Hayallerini gerçekleştirdi

Dengbêj bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Durak, Şırnex’in Dêngül beldesinde büyür. Ailede hemen hemen herkes kendini müziğe adarken, Durak’ın küçük yaşında müziğe olan ilgisi başlar, ve zamanla tutkuya dönüşür. Daha çocuk yaşlarında sanat alanındaki ilk pratiği ise, helva kutusuna bir tahta bağlayıp, ardından da tel takarak yaptığı saz olur. Çocukluğu hep, bir gün gelecek ve sahnede olacağı hayaliyle geçen Durak, Amed’de verilen bir konserde babasıyla birlikte sahneye çıkarak hayalini gerçekleştirir.

Gitarını annesinin yüzüğüyle alır

Nûdem, 2009 yılında ise Mem û Zin Kültür Merkezinde çalışmaya başlar. Yine en büyük hayali bir enstrümana sahip olmak olan Nûdem’in ailesinin maddi durumu iyi olmamasıdan kaynaklı, annesinin kendisine verdiği yüzüğü satar, ve bir gitar alır. Böylelikle tutkuyla bağlı olduğu hayalini gerçekleştiren ve müzik alanında kendini geliştiren Nûdem, zamanla grup kurmaya başlar.

Sanat hayalleri tutsak oldu

İlk etapta kurduğu grubun dağılmasının ardından, Koma Sorxwin adıyla bir grup kuran Nûdem, grup adına 8 Mart ve benzeri etkinliklerde sahnelere çıkarak konserler verir. Nûdem’e dönük baskı ve tehditlerden geçilmez. Kürtçe şarkılar söylediği ve sahnede yaptığı konuşmalardan dolayı hakkında defalarca soruşturma açılan Durak, 10 defa gözaltına alınır, 3 defa da tutuklanır. Her 3 tutuklamada, toplamda 1,5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Nûdem’in, yargılamaları ise devam eder. “Örgüt üyeliğinden” açılan her iki dosyasının da yargıtayda onanmasının ardından tekrar tutuklanan Durak’a biri 10 yıl, diğeri 9 yıl olmak üzere toplamda 19 yıl ceza verilir.

Kürtçe şarkının bedeli 19 yıl

Şimdi sahnelerde olmasa da duvarlar arasında bulduğu sazla ezgilerini seslendiren Nûdem, müziğe tutkusunun hiç bir zaman bitmeyeceğini söylüyor. “Bu duvarlar ardında ne kadar sınırlı da olsam, çalışmamı her zaman sürdüreceğim” diyen Nûdem, şöyle devam ediyor “sadece Kürtçe şarkı söylediğim için tutuklandım. Hukuksuz bir şekilde yargılandım. Kürtçe şarkı söylememin bedeli 19 yıl oldu. Ben tüm stranlarımı barış uzerine söyledim. Ve öyle yapmaya devam edeceğim. Bu halkın artık gerçekten barışa, huzura ihtiyacı var”.


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Zehra Doğan on FacebookZehra Doğan on Twitter
Zehra Doğan
Auteure, membre d'honneur de Kedistan
Journaliste, artiste. Journalist, artist. Gazeteci, sanatçı.