Français | English | Türkçe | Castellano | Kurdî Yeni Özgür Politika

Gazeteci-ressam Zehra Doğan, Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd’un öldürülmesi ile başlayan ve dünyanın dört bir köşesine yayılan seferberliğe kendi tarzında katılmak istedi. Bunu oraya gidemese de Paris’te bulunan ve sokak sanatına adanmış Rosa Parks‘ta, “The Hard Times” ismini verdiği bir duvar gazetesinin ilk sayısı ile gerçekleştirdi.

Uzaktan… Çünkü Zehra, Türk ordusu tarafından yıkılan Nusaybin kentini çizdiği resim için hapis cezası almış olması nedeniyle, ABD tarafından potansiyel “tehlike” olarak görülüyor vize verilmiyor. Aynı resim, tam da New York’ta, sokak sanatçısı Banksy tarafından Zehra’nın tutsaklığına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği duvar resminin üzerinde dev boyutlarda projeksiyonla gösterilmişti.

Bugün özgür olan ve Avrupa’da göçebe bir yaşam sürdüren sanatçı ve gazeteci Zehra Doğan, Kürt doğduğu için ötekileştirilenlerin hayatının reddinin, milliyetçi Türkiye’ye benzeyen tekçi ve baskıcı devlet sistemlerinin karşısında durmanın ne demek olduğunu içten hissediyor.

İdeolojiye dönüşerek hüküm süren ırkçılık, ötekileştirilenleri, aşağı, varlıktan yoksun kabul ediyor.

Cezaevi mektuplarında Zehra, çocuk gözleriyle ırkçılıkla erken yaşta, okulda tanıştığını anlatıyordu. Yine çocukken, ırkçılıkla Kürt iş gücünün çalışabilmek için toplandığı bir yeri tanımlayan panoda, kocaman harflerle yazılı “Köpekler meydanı” ibaresinde karşılaştığını da…

George Floyd’un halkın gözleri önünde katledilmesi karşısında, cezasızlığından çok emin polisin cani yüzü karşısında, önce öfke duygusunun yükselmesi, ardından kardeşlik hissiyatının izlemesi… Tarihte baskılar ve egemenlikler daima, tarifsiz nefreti, kimi zaman tek renkli bir” evrenselcilik” altında saklayan ve gerektiğinde gerçekleri inkar eden ırkçı konvoylar eşliğinde ilerler.

Zehra hem gazeteci, hem de sanatçı. Dünyayı saran dalgaya bu nitelikleri ile katılıyor ve bir eylem gerçekleştiriyor. Ve bu eylem, onu izleyecek olan bir dizinin ilk adımı. Çünkü “kara günler” dünyanın her yerinde…

Ayrıca her zamanki gibi bu eylemin kolektif olmasını, yani somut olarak, kendisinin ulaşamayacağı yerlerde ve her yinelenmesinde, tıpkı Paris’te olduğu gibi yerel katılımcılarla birlikte gerçekleşmesini diliyor. Onlara tekrar, kucak dolusu teşekkürler…

Gazetenin Türkçe çevirisi resmin altındadır.
The Hard Times Zehra Dogan

Büyütmek için tıklayınız.


THE HARD TIMES | Baskı kendi direnişini yaratır

Gerçekleştiren Zehra Doğan – Editör: Naz Oke – Metin: Lucie Bourges

Uluslarötesi Basım – Paris – Haziran 2020 – n° 1

BLACK LIVES MATTER!

SİYAHLARIN HAYATLARI ÖNEMLİDİR!

George Floyd 25 Mayıs 2020’de, kimseye hayati bir tehlike yaratmadığı halde üç polisin eşliğindeki bir polis tarafından güpegündüz, olay yerindekilerin engellemeye çalışmasına rağmen öldürüldü. Bunun benzeri çok sayıda cinayetten bir farkı vardı: Kameraya kaydedilmişti. Görüntüler dünya çapında haklı bir öfke dalgasına yol açtı.

Günlerdir devam eden protestolar binlerce insanın katıldığı yürüyüşlere yol açtı. Irkçılığın yanı sıra görünüşü, ten rengi, anadili veya kültürü farklı olduğu gerekçesiyle insanlara yöneltilen ayrımcılık protesto edildi.

HARD TIMES NEREDE OLURSANIZ OLUN SİZİ HAREKETE GEÇMEYE DAVET EDİYOR. UNUTMAYIN: ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLABİLİRSİNİZ!

“Irkçı bir toplumda ırkçı olmamak yetmez, ırkçılık karşıtı olmak gerekir.”
Angela Davis

“Özgürseniz, diğerlerini de özgür kılmaya ihtiyaç duyarsınız. Elinizde bir güç varsa, göreviniz başkalarını da güçlü kılmaktır.”
Toni Morrison

Ünlü biri olup olmamanız fark etmez: Önemli olan eylemleriniz.

Kimse Sojourner Truth adını duymamıştı, ta ki kölelikten kaçıp insanların bir eşya gibi alınıp satıldığı o düzene karşı çıkana kadar.

Kimse Harriet Tubman’ı tanımıyordu, ta ki kölelere özgürlük ve kadınlara oy hakkı için mücadele edene kadar.

Bugün insanlar siyah gazeteci Ida B. Wells’i tanıyorsa, linç karşıtı bir kampanya başlatıp Beyaz Olmayanların Gelişimi için Ulusal Dernek’i kurduğu içindir.

Rosa Parks’ın otobüste yerinden kalkmayı kabul etmemesi sonucu gelişen olaylar tarihte ırkçılığa karşı en büyük boykotlardan birine yol açtı ve sonunda bu ayrımcılık anayasaya aykırı bulundu.

Elaine Brown ve Angela Davis gibi militanlar, adları haberlerde yer alsın almasın, hakikat ve adalet için savaşmak için yola çıktı.

Bugün yüzbinlerce insan haykırıyor:

SİYAHLARIN HAYATLARI ÖNEMLİDİR!
BLACK LIVES MATTER!
Irkçılığa geçit yok!

  • Zehra Dogan The Hard Times n°1


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.