Türkçe | Français | English

01.01.2021


alaattin cakici hafta

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı sosyal medya hesabından yayımladığı mesaj ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yılını ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni yılını ve doğum gününü kutladı.


02.01.2021


melih bulu hafta

AKP milletvekili olamayan Prof. Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesine rektör oldu! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 üniversiteye rektör atadı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ne, Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale Üniversitesi’ne, Prof. Dr. İsmail Yüksek, Antalya Bilim Üniversitesi’ne, Prof. Dr. Mehmet Durman, Beykoz Üniversitesi’ne ve Prof. Dr. Ünal Ay, Çağ Üniversitesi’ne atandı.


hdp

Cumhur İttifakı, HDP’nin kapatılması ile ilgili adım atmaya hazırlanıyor. İttifakın HDP için öncelikle anayasanın 68. maddesinde yer alan “Siyasi partilerin suç işlemesi teşvik edilemez” hükmü gereğince Hazine yardımından “muaf tutulacağı”, ve ardından 69. maddeye göre parti hakkında “kapatma davası açılabileceği” belirtiliyor.


Türkiye

Fotoğraf: Kampüs Cadıları

AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı kurucusu ve 2015 seçimlerinde AKP İstanbul 1. bölge milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör yapılması öğrencilerin tepkisine neden oldu. Öğrenciler, Twitter’da #KayyumRektörİstemiyoruz etiketiyle paylaşım yaptılar.


feminicide Türkiye

Erkekler 2020’de 300 kadını öldürdü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2020 yılı raporunu açıkladı. Rapora göre 300 kadın öldürüldü, 171 kadının ölümü de “şüpheli” olarak kayıtlara geçti.


03.01.2021


bogazici

Gianluca Costantini‘nin çizimi

Boğaziçili akademisyenler yaptıkları açıklamada, “Yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmeli”, “Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz” dediler.


04.01.2021


Fotoğraf: Zeynep Kuray

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Melih Bulu’nun, Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘kayyum rektör’ olarak atanmasına karşı gerçekleştirdikleri protesto eylemine polis saldırısı! 14 öğrenci gözaltına alındı.


05.01.2021


Boğaziçi öğrencilerine ev baskını: Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘kayyum rektör’ olarak atanmasına karşı protesto eylemine katılan 28 öğrencinin evine bu sabaha karşı baskın yapıldı. Baskınlarda 17 öğrenci, gün içinde ise 5 öğrenci daha gözaltına alındı.


06.01.2021


Türkiye

Toplumsal olaylara müdahale kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Milli İstihbarat Teşkilat (MİT) ve Emniyet Taşınır Mal Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre “terör ve toplumsal olaylar”da TSK’ye ait silah ve taşıtlar, bakan onayıyla Emniyet ve MİT’e devredilebilecek.


dink

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikasti davasında eski Trabzon jandarma istihbarat görevlileri Veysal Şahin ile Volkan Şahin’in, cinayeti daha önceden bildikleri için tutuklanmasına karar verildi.


demirtas

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı paylaşımla, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanan Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere destek verdi. Demirtaş Twitter paylaşımında, “Ne yaptınız gençler ya, sesiniz buraları sallıyor. Kim bilir, nereleri titretiyordur. #BogaziciUniversity” dedi.


prison prisons cárceles

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 22 yıldır tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridin sonlandırılması ve tutuklulara yönelik artan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla cezaevlerinde 27 Kasım’da başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi devam ediyor


07.01.2021


Türkiye

Kobani iddianamesi kabul edildi. İddianamede 27’si tutuklu, 6’sı hakkında adli kontrol kararı, 75’i hakkında da yakalama kararı bulunan 108 kişi için 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Ceza istenenler arasında HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da bulunuyor.


hdp

“Regl dönemlerinde hijyen ürünlerine ulaşamayan binlerce insan var. Kadınlara hijyen ürünleri ücretsiz verilsin”. HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, 15-49 yaş aralığında tüm kadınlara regl dönemlerinde kullandıkları hijyen ürünlerinin tamamının ücretsiz sağlanmasına dair kanun teklifi verdi.


Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde gözaltına alınan toplam 40 öğrenciden 24’ü serbest bırakıldı. Öğrenciler gözaltına alındıktan sonra çıplak arama dayatıldığı yönündeki iddia tutanaklarda da yer aldı.


capitol turkey

ABD’de Kongre binasının göstericiler tarafından basılması konusunda, “Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan gelişmeleri endişeyle takip eden” T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın “ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz” tavsiyesine yer veren açıklamasının ardından, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan, İbrahim Kalın Başbakan Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’e kadar bir çok isim sosyal medyada koro halinde aynı tavsiyeleri yayınladı…


08.01.2021


Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolarla ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu: “Arkadaşlar ben öğrencilerle neden görüşeyim, öğrenciler bence işin içinde değil. Bu işin içinde olan teröristler var. Ne yazık ki öğrencilikle alakası olmayan, işte CHP’nin bakıyorsunuz İstanbul İl Başkanı orada, zaten kendisi bir DHKP-C militanıdır. “


melek ipek

Antalya’da, 31 yaşındaki Melek İpek, kendisini kelepçeleyip saatlerce şiddet uygulayan ve iki çocuğunu öldürmekle tehdit eden evli olduğu erkek Ramazan İpek’i özsavunma uygulayarak öldürdü.


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.