Français | Türkçe

İtalya’nın Ravenna kentinde uzun senelerdir yaz mevsiminde gerçekleşen “Ravenna Festivali“, opera ve klasik müzik üzerine inşa edilmiş olması yanında dans, sinema gibi sanatlara da yer veren bir kültür etkinliği. 1990 yılında, ses sanatçısı ve orkestra şefi Riccardo Muti’nin eşi Cristina Mazzavilani Muti tarafından kurulan festival farklı mekanlarda gerçekleştiriliyor. 1997’den bu yana halklar ve kültürler arasında müzik ve sanat yoluyla diyaloğa adanmış bir proje olan “Dostluk yolları” konserlerini içeriyor.

Suriye’de Rojava’ya odaklanmış dostluk

Bu yıl sanat aracılığı ile köprü kurulan bölge Suriye, ve özellikle Rojava’ya bir odaklanma söz konusu… Festival “Sanat ve kültürle kurulan bir köprü – Dostluk yolları, Suriye için konser” başlığı altında iki konseri seyirciye sunuyor. İlki 3 Temmuz’da, ikincisi ise 5 Temmuz tarihine programlanan konserlerde Ricardo Muti yönetiminde, Orchestra Giovanile Luigi Cherubini ve Syrian Expat Philharmonic Orchestra (SEPO), Ludwig van Beethoven’in “Eroika” senfonisini çalıyor. Ayrıca konserde iki özel davetli var: sanatçı Aynur Doğan şarkılarıyla Kürt anadilini ve müziğini, sanatçı gazeteci Zehra Doğan ise bir performansla Kürt kadınların tanıklığını katıyor.

İtalya basını, etkinliğe ve tanıklıklara geniş yer verdi

Festival her yıl seçilen konuyla ilgili özel bir kitap yayınlıyor. 2 Temmuz sabahı Ravenna Festivali’nin 2020 kitabı, Alighieri Tiyatrosunda düzenlenen bir basın konferansında tanıtıldı. Kitapta 5 sayfanın eserlerine ve taşıdığı tanıklıklara yer verildiği Zehra Doğan da konferansta söz aldı.

ravenna press

Basın toplantısında konuşan orkestra şefi Ricardo Muti’nin eşi Cristina Mazzavilani Muti, “Kürt halkının mücadelesi, özellikle kürt kadınların öncülüğü bize çok şey öğretiyor. Ben şahsen, kendimi Kürtlere çok yakın, hatta onlardan biri gibi hissediyorum. Aynur Doğan ve Zehra Doğan’ın bugün aramızda olması bizim için çok önemli” dedi.

Zehra Doğan ise “Orta Doğu’da kadınların mücadelesinin çok önemli bir yeri var. Bu yüzden desteklenmeleri çok sevindirici. Hevrîn Xelef’in katledilmesi, cansız bedeninin teşhir edilmesi, eril zihniyetin kadınlara yönelik şiddetin ve düşmanca zihniyetin bir simgesi haline geldi. Çünkü bu zihniyet, Hevrîn’e ve katettiği tüm kadınlara bu şiddeti uygularken, kadınlara bir göz dağı verme çabasında. Ama buna rağmen, kadınlar Hevrîn’in bedenini, omuzlarında taşıdı. Bizim için burada olmak önemli” ifadelerini kullandı.

Zehra Doğan Brescia müzesindeki sergisi çerçevesinde, 23 Kasım 2019’da “25 Kasım, Dünya kadına yönelik şiddetle mücadele günü” bağlamında, müzenin girişimi ile düzenlenen ve yine Hevrîn Xelef’e adanan bir performans gerçekleştirmiş ve portresini çizmişti.

Altı çizilen mücadelenin önemini sıcak bir bakış açısı ve destekle ile kucaklayan İtalya basını, etkinliğe ve tanıklıklara geniş yer verdi ve vermeye devam ediyor…

3 Temmuz dostluk konseri, halklar arasında bir sanat köprüsü

3 Temmuz akşamı, Rocca Brancaleone’da 12 Ekim 2019’da à Tirwazî’de İşid tarafından katledilen, Kürt aktivist, feminist ve politika insanı Hevrîn Xelef’e adanan konserin özel konukları Aynur Doğan muhteşem sesi ve şarkıları ile, Zehra Doğan ise sahnede gerçekleştirdiği performansında çizdiği resimle izleyicilerde büyük bir heyecan yarattı.

  • Ravenna

Beethowen’in “Eroika” senfonisi ise, orkestranın arka planında yer alan dev ekranda, YPJ savaşçı kadınlarının fotoğrafları eşliğinde çalındı. Bir Avrupa festivalinin, Kürt kadınların silahlı ve silahsız mücadelesini sanat yolu ile desteklemesi ve taçlandırması, ve bu mücadeleyi evrensel boyuta taşıması, hem farkındalık kazandırma açısından çok önemli hem de bu mücadeleye verilen değerin ifadesi olarak onur verici.

Duygu yüklü bu konser canlı olarak Ravegnana Radio inBlu (94.0 MHz) tarafından yayınlandı, ve radyonun “Ravenna Festival” arşivinden dinleyebilirsiniz. Sanatçı Aynur Doğan ise, Twitter hesabında konserin başındaki birkaç dakikayı, etkinliğe katılamayanlarla paylaştı.

İkinci dostluk köprüsüne Paestum tapınağı ev sahipliği yapacak

Festival devam ediyor… 5 Temmuz günü, aynı konser, Güney İtalya’da, Tiren sahilinde yer alan ve önemli bir antik kent olan Magna Graecia’daki tarihi tapınakta tekrarlanacak. Bu kent, Palmira ile kardeş şehir olduğu için, mekan özel olarak seçilmiş. Ve bu kez Işid’ın yakıp yıktığı Palmira Arkeoloji müzesi yöneticiliğini yapmış olan ve değer biçilemez antik eserlerin yerini söylemeyi reddettiği için 18 Ağustos 2015’de yine Işid tarafından katledilen arkeolog Khaled al-Asaad’a adanıyor.

Bu konser RAİ televizyonu tarafından kaydedilerek, 23 Temmuz tarihinde yayınlanacak.

Bu güne dek sanat performanslarının yasak olduğu tarihi mekanda, festivalin ısrarlı isteği üzerine, ilk kez verilen özel izinle Zehra Doğan yeni bir performansla, İşid’in yok etmeye çalıştığı kültür ve tarihin tanıklığını tuvalinde seyirciye taşıyacak.

Eminiz ki bu ikinci konser, ilkinin uyandırdığı duygu ve dayanışmayı güçlendirecektir. Ve sanatın, emeği geçen sanatçıların, hümanist ve politik farkındalığın, ve tüm desteklerin yayılmasında önemini bir kez daha vurgulamak isteriz…

paestum


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Naz Oke on EmailNaz Oke on FacebookNaz Oke on Youtube
Naz Oke
REDACTION | Journaliste
Chat de gouttière sans frontières. Journalisme à l'Université de Marmara. Architecture à l'Université de Mimar Sinan, Istanbul.