Zehra Doğan “Street Art” sanatçısı Banksy’nin fırçası ile New York’ta yüzünü gösterdi. Böylece dayanışmanın “kelebek etkisi” Amerika kıtasında bir sokağın yüreğine, geçenlerin gözlerine dek ulaşmış oldu.

Banksy’nin destek girişimi New York Times’in ilk haberinden sonra, uluslararası basında, yüzbinlerce kanat çırpışı ile, akla gelebilecek her dilden yankılandı…

Sentenced to nearly three years in jail for painting a single picture. #FREEzehradogan

Une publication partagée par Banksy (@banksy) le

Kedistan’da bu yankıdan hepimiz sonsuz bir mutluluk duyduk. Ve Zehra’yı desteklenecek sanatçı ve yazarlar arasına katan PEN İnternational’in de, uzun nefesli bir dayanışma çalışmasının bu güzel aşamasından mutluluk duyduğunu düşünüyoruz.

Elbette bu destek, Zehra’nın orijinal ve baskı eserlerinin sergilerini sürdürmeye, ve böylece, sanatının gücü kadar, sanatçı ve gazeteci olarak söylemini, tarihi bir arşiv oluşturan çalışmalarını gün ışığına çıkarmaya devam etmemiz için bizlere de büyük bir enerji verdi.

Bir dayanışma kampanyasında yaşanabilecek zorluklar ne olursa olsun, sayısız destekçi bu kampanyada yalnızca Zehra’nın yüzünü ışıkta tutma kaygısıyla değil, kadın, Kürt, sanatçı, gazeteci, ve aydın kimlikleri ile, onun şahsında Türkiye’deki tüm siyasi rehinler ve gerçekler konusunda farkındalık yaratmak için elinden geleni yapmaya devam edecek.

Zehra Doğan Avrupa’da sergilenmeye devam edecek…

Yeniden hatırlatmak isteriz, Kedistan, Zehra’nın, sanatçı haklarını hiç bir karşılığı olmadan, sadece dayanışma temeli üzerine inşa edilen bir sorumluluk alarak korumaya, gözetmeye ve tüm organizasyonlara lojistik destek vermeye angaje oldu. Bu sorumluluğu Zehra özgürlüğüne kavuşana kadar yerine getirmeye söz verdik, ve bu günün gelmesini her şeyden çok arzu ediyoruz. Bu bağlamda, tüm sergi isteklerine, yeni kitap projelerine, yaratıcı destek girişimlerine açığız ve hep birlikte çalışmaya etmeye devam ediyoruz. Dayanışmanın her katılımcının kendi bilgisi, emeği, zamanı ve enerjisini, kendi imkan ve ölçülerinde ortaklaştırması ile oluşan bir kelebek etkisi yarattığını biliyoruz…

Konuyla ilgili, haber, röportaj, film hazırlamak isteyen tüm medyalara da gereken tüm bilgi, malzeme, lojistik destek ve yardımı veriyoruz.

Ajandada bugün, Fransa’nın Batı’sında, Bretanya bölgesinde, sonbaharda gerçekleştirilmesi planlanan, bölgesel bir kültür merkezinin sergi ve etkinlik mekanlarını, bir sinema ve bir tiyatronun partner olarak kapılarını açtığı, sivil toplum kuruluşlarının, destekçi sanatçı, gazeteci ve aydınların katılımcı olacağı çok geniş bir girişim var. Yazı beklerken, Almanya, Hollanda, İspanya Bask ülkesindeki sergilerin projeleri ilerliyor. Viyana’da 8 Mart’ta kapılarını açan sergi başarı ile sürdürüldü ve henüz son buldu.

Zehra ve tüm siyasi tutsaklar cezaevlerinde kısıtlama, baskı, psikolojik ve fiziksel işkence yaşamaya devam ediyorlar. Zehra’ya, ve onun şahsında, tüm rehinlere, sürgünlere ve direnenlere destek vermek isteyen, birey, dernek, kurum ve uluslararası kuruluşları dayanışmaya çağırıyoruz.

Kimliği bilinmeyen Banksy’ye ve bu güçlü ve dev eseri birlikte sokaklara taşıdığı sanatçı Borf’a tekrar teşekkür ediyoruz. Kimliği bilinmeyen bir sanatçının dünya çapında ses getirebiliyor olması, başkalarının da tek tek ayağa kalkacağı umudunu canlı tutuyor.

Bu zor dönemde, siz de ona mektup, kart yazarak destek olabilirsiniz

Bu linkten Zehra’nın resmi İnternet sitesine ulaşabilirsiniz ve üç dilden bilgilenebilirsiniz. Siteden gelecek sergilerin programlarına ulaşabilir, Zehra hakkında çıkan farklı dilden haberlerin, her gün güncellenen kronolojik bir dökümünü bulabilirsiniz.

Facebook @freezehradogan destek sayfası ve Zehra’nın, yokluğunda arkadaşları tarafından yönetilen @zehradoganjinha Twitter hesabını izleyebilirsiniz.

Kedistan’ın Zehra için düzenlediği özel dosyada, hakkında Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Kürtçe ve Türkçe yayınlanan tüm yazılarımızı bulabilirsiniz.

Yeni eserlerin çerçevelenmesi için, etik bir platformda açılan destek kumbarasına yardım edebilirsiniz.

Zehra Dogan, Turkish artist

Une publication partagée par Banksy (@banksy) le


With Banksy, Zehra Doğan is in New York Click to read
Zehra Doğan • A New York avec Banksy Cliquez pour lire
Zehra Doğan llega a Nueva York de la mano de Banksy Haga clic para leer

Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Ji kerema xwere dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
Por respeto hacia la labor de las autoras y traductoras, puedes utilizar y compartir los artículos y las traducciones de Kedistan citando la fuente y añadiendo el enlace. Gracias
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.