Daha önceki yazılarımızda Notre-Dame-des-Landes’da yapılmak istenen havaalanı için bir referandum ya da da “halk danışması” düşünüldüğünü yazmış, bu oylamanın sonucu ne olursa olsun, ZAD’ı tahliye tehlikesi altında bırakacağını belirmiştik.

Kısacası önümüzdeki her durumda ZAD’ın tahliyesi ile biten bir denklemdi. Havaalanına ‘evet’ çıkarsa, “Halk istiyor ZAD boşaltılsın”, ‘hayır’ çıkarsa “Proje iptal edildi, direnişe gerek kalmadı ZAD boşaltılsın”.

Pamuk eller sandığa

Oylama yapıldı. Havaalanı taraftarı bir hükümetin seçtiği « Nantes Atlantique havaalanının, Norte-Dame-des-Landes ilçesine taşınmasını olumlu görüyor musunuz? » sorusuna, yine aynı hükümetin belirlediği coğrafi sınırlar içinde yanıt verildi. Sonuç : %55 oyla ‘evet’.

Oy hakkı olan vatandaşların sadece %51’i oy verdi. Yani 480 bin kişi, oy kullanmaya gitmedi. 268 bin kişi yani %55 ‘evet’, 218 bin kişi ise ‘hayır’ dedi. Havaalanı projesine sınır komşu ilçeler büyük bir çoğunlukla ‘hayır’ derken, ekonomik kazanç sağlayacaklarını uman kalabalık ilçeler ‘evet’ yanıtı verdi. Nantes şehri sonuçları ise 100 oy farkla yarı yarıyaydı. Projeden olumsuz etkilenmeyecek uzak mesafelerde kalan bölgeler projeyi destekledi. Hükümetin oy verecek bölgeyi belirlerken sınırları geniş tutma stratejisi de ise yaramış oldu.

Havaalanı direnişçileri, sonuçların açıklanması ilerlediği sırada yeni bir öneriyle gülümsemeyi tercih ettiler :

Taraftarları da karşı olanları da
memnun etmek amacıyla,

havaalanı,
yapılmasının en çok istendiği bölgeye taşınacaktır!

proposition aeroport nantes humour

siyah : proje yeri
mavi : evet
kırmızı : hayır
gri : henüz sayılıyor

Her ne kadar belki bir sürpriz olur umudu yüreklerde kaldıysa da, iki tarafın kampanyalarında kullanılan olanakların arasındaki eşitsizlik, oylamaya katılan bölgenin sınırları ve prosedür, sorunun soruluşu gibi unsurlar da gözönüne alınarak, bu mümkün olduğu kadar yönlendirilmiş halk danışmasında sonucun ‘evet’ olacağı tahmin ediliyordu.

Şu noktalara dikkatinizi çekmekte yarar var:

Sonuçlarda ise göze çarpan en önemli nokta, ZAD’a komşu olan bölgelerde hayır oyu %60 oranında. Aslında bunun, proje yanlısı ve ZAD düşmanı olanların ve hala ısrarla « ZAD bölgesinde oturan halk rehin alınmıştır » teranesini tekrar edenlerin çenesini kapatması gerekir. Ama ne ZAD oturanlarını ne destek veren çevre yaşayanlarını tanımak için bir kez olsun adım atmadıkları için, aynı duruşu ve aynı dili kullanmaya devam edecekleri, ve oylama sonucundaki bu önemli ayrıntıyı görmemezlikten gelecekleri kesin.

Nantes şehri içinde, evet ve hayır arasında sadece 100 oyluk bir fark olmasına gelince: bölgede (sözde)Sosyalist Parti hükümetine güven ve desteğin ne derecede zayıf olduğu da ortaya konmuş oluyor. Bu yanıt, ayrıca önümüzdeki günlerde Nantes’da yapılacak olan Sosyalist Parti – Yaz Üniversitesi’ne yollanan anlamlı bir işaret.

Eee, bundan sonra ?

27 Haziran Pazartesi günü, direnişçi grupların yayınladığı ortak bildiride, « Direnişin bu akşamdan itibaren sürmeye devam edecektir » deniyordu.

Hükümetin ve havaalanı savunucularının saldırılarının kuvvetleneceğini biliyoruz. Biz ise, ZAD’da yaşamaya, ekmeye, biçmeye ve bölgeyi korumaya devam edeceğiz. Hatta daha da büyük bir enerjiyle korunmaya devam edilecek, çünkü, alan, dünyanın metalaştırılması ve canlıların yokdelişmesine karşı, bugün köklenmiş hale gelen bir umudun taşıyısıcı.

Fransa’daki ve her yerdeki, bütün destekçileri ve dayanışma komitelerini, harekete geçmeye, ve gelecek haftalarda, aylarda, dikkatlerini iki misline çıkarmaya çağırıyoruz.

Notre-Dame-des-Landes’da havaalanı olmayacak.

İlk adım olarak, yaz şenliği için biraraya geleceğimiz 9-10 temmuz tarihinde, kitleleri Notre Dame des Landes’a akmaya davet ediyoruz.

Açıklamanın yayınlanmasından bir gün sonra ZAD’da yapılan büyük toplantıdan bir sürpriz çıkmadı.

Hukuki açıdan, prensip olarak 2017 sonundan önce, pek bir gelişme olmaması gerekiyor. Ama yaz sonunda, şenliklerden ve etkinliklerden sonra, özellikle OHAL durumuna son verilmesi halinde ZAD oturanları ve destekçilerin dikkatli olacağı dönem başlıyor. Çünkü OHAL’in bitirilmesi halinde, kolluk kuvvetleri göreve gittikleri yerlerden, normal konumlarına dönüp, tek bir hedefe daha kalabalık şekilde müdahele edebilecek durumda olacak.

Oylamaya karşı yapılabilecek itiraz ve resmi işlemler sözkonusuydu ancak incelemelerden sonra bir yere varmayacakları saptandı ve vaz geçildi.

Asıl sorun ZAD’daki ve onları destekleyen çapulcular !

Aslında konu havaalanının yapılıp yapılmamasının ötesinde, ZAD’ın tahliyesi. Hükümeti, sağ kanadı, ve sağa kayan sol ve çevreci kanatları asıl rahatsız eden şey, direnişin birleştirici boyutları başka direnişlere örnek olması. Bunun yanında, işgal alanınındaki otonom örgütlenme ve siyasi projenin siyasi kriz yaratacak önemde olup, bir abse olarak görülmesi.

ZAD destekçileri için ise, bu alan ve alanda yaşanan deneyim, gözbebeği gibi korunması gereken bir deneyim. (Buradan bilgilenebilirsiniz ve türkçe alt yazılı videoyu izleyebilirsiniz)

decor ps la rochelleSosyalist Parti, yaz etkinliğini  “Ahanda burası benim kalem » der gibi Nantes’da düzenlemeyi seçti, buna tepkisiz kalmak olası değildi. Başta CGT sendikası, ve Nuit Debout (Gece Ayakta) olmak üzere, bir çok muhalif oluşum ve hareketin hayal güçlerini çalıştırmaya başladı bile. Ağustos sonunda Nantes’da yapılacak Sosyalist Parti, Yaz Üniversitesi, büyük bi ihtimalle pek rahat geçmeyecek… El Khomri iş kanununa karşı direnişte, Sosyalist Parti’nin bir çok bürosu yeniden “dekore edilmişti”.

ZAD’da Ekim ayında da yine büyük bir eylem olasılığı var. Henüz tarih açıklanmadı.

Önümüzdeki ilk büyük randevu ‘Gökyüzünün İşgali’ni beklerken ise, gökyüzüne saçılacak yıldızlar hazırlanıyor. Uluslararası dayanışma adına, uzaklardan gelen destek ve selamlar da gökyüzüne yazılacak. Türkiye’den gelen dayanışma mesajını taşıma görevini de Kedistan ve Kuzey Ormanları Savunması seve seve üstlendi.

Facebook event

7-8 temmuz atölye/hazırlık günlerine, 9-10 temmuz etkinlik ve eylemine katılmak için yola koyulacaklar, bizimle iletişime geçin!

ballons zad

nuit de boue nddl zad ballons

[vsw id=”IbdPBYXr8pU” source=”youtube” width=”640″ height=”344″ autoplay=”no”]


Traductions & rédaction par Kedistan. | Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Naz Oke on EmailNaz Oke on FacebookNaz Oke on Youtube
Naz Oke
REDACTION | Journaliste
Chat de gouttière sans frontières. Journalisme à l'Université de Marmara. Architecture à l'Université de Mimar Sinan, Istanbul.