Türkçe | Français | English

16.01.2021


Türkiye’de bir yılda 3 bin 362 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi. Eylem ve etkinliklerde 2 bin 123 kişi gözaltına alındı, 44 kişi tutuklandı, 294 kişi de toplantı ve gösteri yürüyüşü nedeniyle açılan davalarda mahkum oldu.


HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan ve gözaltıları devam eden Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri ve üyeleri ile dayanışma çağrısında bulundu .“Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne yönelik polis baskınları ve gözaltıları, umudun yürüyüşünü durduramaz. Faşizmin karanlığına karşı masmavi direnenler özgürlüğün ve kurtuluşun kızıl şafağının da müjdecisidir. ESP Eş Genel Başkanı Sayın Özlem Gümüştaş ve gözaltındaki tüm ESP’lilerin bırakılması için sahiplenmeyi ve dayanışmayı yükseltelim.”


17.01.2021


ESP

Gözaltına alınan ESP, SKM, ETHA, SGDF, BEKSAV, Limter-İş ve Kaldıraç üye ve yöneticileri, emniyet ifadelerinin ardından İzmir Adliyesi’ne sevk edildi. 3 gündür gözaltında bulunan ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla suçlanan 47 kişinin savcılık ifadeleri de tamamlandı. İfadeleri tamamlanan 47 kişiden 20’si tutuklamaya sevk edildi.


18.01.2021


Kamu görevlilerinin yargılandığı Hrant Dink Cinayeti Davası sonlara yaklaşırken Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, davada gelinen aşamayı özetledi. Bakırcıoğlu, soruşturmanın ve davanın genişletilmesine yönelik taleplerinin karşılık bulmadığına dikkat çekerek “Bütünlüklü bir yargılamanın gerçekleşmesi olanağı kalmamış oldu” dedi.


Basın Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gazetecilere ve siyasetçilere yönelik tehditlerine karşı yaptığı açıklamada, “MHP Genel Başkanı son açıklamasıyla açıkça suç işlemiştir, Cumhur ittifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada gazeteciler Yıldıray Oğur, Elif Çakır ve Taha Akyol’u açıkça tehdit etmiş ve hedef göstermiştir.” dedi.


19.01.2021


Hrant Dink

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 14. yılında vurulduğu noktada anıldı. Pandemi koşulları nedeniyle kısıtlı katılımla yapılan anmada konuşan Rakel Dink, “Burası acılarda kardeş olmayı öğrendiğimiz yer” dedi.

HDP nin tutuklu Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ ın eşi Başak Demirtaş’ta bir anma mesajı paylaştı.


akkuyu

Mersin Halkının yüzde 86’sı gibi büyük bir çoğunluğunun karşı çıktığı Akkuyu Nükleer Santrali bölgesinde patlamada evler ve seralar hasar gördü, yaralılar var. Valilik patlamanın planlı olduğunu, hasara ilişkin tespit komisyonu kurulduğunu kaydetti.


20.01.2021


HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, uluslararası insan hakları kurumlarının ve CPT’nin, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride karşı kör, sağır ve dilsiz olduklarını söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevi 55’inci gününde devam ediyor.


hdp

HDP’nin açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla pankartlar astığı İstanbul’daki 15 ilçe örgütüne polis eş zamanlı baskın düzenledi. Baskında bazı ilçe eşbaşkanları gözaltına alındı.


HDP’ ye yönelik siyasi soykırım operasyonları devam ediyor! “Silahlı terör örgütüne üye olmak” gerekçesiyle hakkında 15 yıla kadar hapis istenen HDP’li eski Siirt Milletvekili Hatice Kocaman’ın tutuklanmasına karar verildi.


21.01.2021


Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda “Türkiye’deki insan hakları, Demirtaş ve diğer siyasi tutukluların durumu” konulu oturum düzenlendi. Avrupa Parlamentosu’nda HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ‘ın acilen salıverilmesini talep eden karar tasarısı kabul edildi.


Anayasa Mahkemesi (AYM) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Enis Berberoğlu hakkında yeni ihlal kararı.
Enis Berberoğlu, MİT TIR’ları görüntülerinin Can Dündar’a verdiği iddiasıyla hapis cezasına çarptırılmıştı. Yeniden milletvekili seçilmesine karşın yargılaması durdurulmayan Berberoğlu’nun mahkumiyet kararı TBMM’de okununca milletvekilliği düşürüldü. Eylül 2020’de Anayasa Mahkemesi Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Ancak, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi AYM kararını uygulamadı. Bu gerekçeyle yapılan ikinci başvuruda, AYM yeniden ihlal kararı verdi.


22.01.2021


ihd 2020

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Marmara Bölgesi Hapishaneleri 2020 Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı : Yıl boyunca derneğe mahpuslarca 450 başvuru yapıldı; 4 bin 805 ihlal başvurusu, özellikle Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F ve T Tipi, Silivri Ceza İnfaz Kurumları, Kocaeli 1 ve 2 Nolu T Tipi olmak üzere, 59 hapishaneden yapıldı. Başvuruculardan 19’u kadın (% 4), 431’i (% 96) erkekti.


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.