Türkçe | Français | English

09.01.2021


Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan Gökhan Gündüz, cezaevindeki bazı uygulamaları protesto etmek amacıyla 25 Mayıs 2017’de kantin önünde oturma eylemine başladı. İnfaz koruma memurlarının, eyleme müdahale etti. Bu sırada iddiaya göre, R.Ş. adlı infaz koruma memuru tarafından yere yıkılan ve kafası betona vurulan Gökhan Gündüz’ün kolu kırıldı.


10.01.2021


journalistes truquie journalist turkey

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü”: Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne göre Türkiye, 180 ülke arasında basın özgürlüğü bağlamında 154. sırada yer alıyor. 2020 yılında 97 gazeteci sansür nedeniyle istifa etti, basın mensupları yazacak mecra bulamıyor.  CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı 2020 yılı Basın Özgürlüğü Raporuna göre, Türkiye’de 68 gazeteci yeni yıla cezaevinde girdi. 2020’de 78 gazeteci gözaltına alındı, 25’i tutuklandı. 2 televizyon kanalı 5’er gün karartılırken, bir kanal ise yayın hayatının 26. gününde kapatıldı. Tutuklugazeteciler ise, Mart 2020’de son yayınladığı raporda  cezaevinde 200 gazeteciyi listeliyordu…

Buna rağmen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,“Ülkemizde basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti alanı da 20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak ölçüde genişletilmiş ve güvence altına alınmıştır” ifadelerini kullanması dikkat çekti.


HDP Basından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, “Hakkında dava, soruşturma açılmayan muhalif gazeteci yok denecek kadar az. İşsiz oranının en yüksek olduğu sektör medya, işsiz olmayanlar da güvencesiz ve siyasi baskı altında çalışıyor” dedi.


Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önü – Mayıs 2020. Fotoğraf: Evrensel

TTB’den yapılan açıklamada “Salgının başından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından medyaya ve halka söylenen ‘sağlık çalışanlarına her türlü ek ödemenin fazlasıyla yapıldığı’ söylemi gerçeği yansıtmıyor” denildi.


11.01.2021


hdp genel merkez

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması yönündeki çağrısına HDP’den yanıt geldi. HDP Hukuktan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, yaptığı yazılı açıklamada, “Bahçeli’nin yargıyı etkileme, baskı kurma ve talimat verme şeklindeki açıklaması anayasal ve yasal suç kapsamına girdiğinden yargıyı göreve davet ediyoruz” dedi.


12.01.2021


dink

Hrant Dink cinayeti davasında, cinayeti önceden bildiğine dair delillerin bulunması nedeniyle hakkında tutuklanma kararı çıkartılan dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanlığı istihbarat görevlisi Okan Şimşek, Manisa’da yakalandı.


AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçilerle bir araya geldiği toplantıda “Sivil siyasetin önündeki engelleri kaldırıp ülkemizde sessiz bir devrime imza attık ve bunu AB ülkeleri ‘Türkiye’nin sessiz devrimi’ olarak nitelemişlerdir” dedi.


13.02.2021


hdp fezleke

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç, milletvekilleri Garo Paylan, Hüda Kaya, Sezai Temelli, Pero Dundar, Fatma Kurtulan, Serpil Kemalbay Pekgözegü hakkında Kobanê eylemleri döneminde MYK’de yer aldıkları gerekçesiyle, Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında ise tutuklu annelerle ilgili yaptığı paylaşım nedeniyle fezleke düzenlendi.


hrw 2021

İnsan Hakları İzleme Örgütü 2021 raporunun Türkiye bölümünde, 2020’de yaşanan hak ihlallerine, basın ve yargı üzerindeki iktidar baskısına dikkat çekildi.


imrali

“İmralı Cezaevi’nde haberleşme hakkı ortadan kalktı”. Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Cezaevindeki Öcalan ile 27 Nisan’da yapılan telefon görüşünün ardından bir daha iletişim sağlanamadığını açıkladı.


14.01.2021


bahçeli erdogan

Bahçeli Cumhur İttifakı’yla ilgili iddialara ilişkin “Net olarak açıklıyorum, neye mal olursa olsun Cumhur İttifakı sonuna kadar yaşayacaktır. Cumhur İttifakı’nı bozmayı hiçbir şart altında aklımın köşesinden geçirmem” dedi.


amnesty bogazici

Uluslararası Af Örgütü, 4 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi ve çevresinde gerçekleştirilen protestolarda kullanılan biber gazı ve tazyikli suyun barışçıl protestoları dağıtma amacı taşıdığını belirterek, sonrasında en az 45 öğrencinin, protestolara katılımları gerekçesiyle ve şafak baskınlarıyla gözaltına alındığını hatırlattı. Uluslararası Af Örgütü gözaltına alınan öğrencilere yapılan kötü muamelelerin, çıplak arama iddialarının ve tehditlerin de yer aldığı hak ihlallerinin soruşturulması ve sorumluların adalet önüne çıkarılması çağrısı yaptı.


Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Melih Bulu’nun 2003 yılında teslim ettiği doktora tezinde intihal yaptığı iddialarını inceleyen teyit.org: “Literatür taramasında yapılan intihaller, çalışmanın bilimsel araştırma etiği açısından sorunlu olduğunu ortaya koyar nitelikte”.


15.01.2021


gelecek partisi

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Ankara’daki evinin önünde, arabasına binerken, silahlı ve sopalı 5 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Bir kaç saat sonra, Yeniçağ gazetesi muhabiri Orhan Uğuroğlu, yine Ankara’da, ve arabasına binerken, benzer bir saldırıya uğradı. Selçuk Özdağ ile MHP arasında geçtiğimiz günlerde tartışma yaşanmıştı. Yakın dönemde Gelecek Partili Ayhan Sefer Üstün’ün evine de silahlı saldırı düzenlenmişti.


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.