Türkçe | Français | English

26.12.2020


hafta

Sakarya’da Kürt işçilere ırkçı saldırıyla ilgili soruşturmada savcılık, ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek’ten kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. İşçiler, başından beri saldırının üstünün örtülmek istendiğine dikkat çekti.


hafta

Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle yurttaşlara açtığı davalar sayesinde, avukatı Ahmet Özel’e ödenen vekalet ücretinin 38 milyon 980 bin lirayı bulduğu öğrenildi.


hafta

DEP eski milletvekili ve avukat Mahmut Alınak, cezaevlerindeki çıplak arama ve yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için Kandıra F Tipi Cezaevi’nin önünde 3 gün boyunca sürecek “insan hakları nöbeti” başlattı.


demirtas

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Edirne’de tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın derhal serbest bırakılmasına karar verdi.


Süleyman  Soylu, “Demirtaş teröristtir. AİHM’in almış olduğu karar, boşlukta bir karardır. Hiçbir anlamı yoktur. Çok net ve açıktır. Türkiye’nin hukuk sisteminin, idari yapısının yıllardır şahit oldu bu hâli Türkiye düşmanlığı üzerinden sergileyen Avrupa temizleyemez, temizleyemeyecektir” diye konuştu.


27.12.2020


ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce ve DP Genel Başkanı Elif Torun Öneren, tüm muhaliflerin Selahattin Demirtaş’ın tahliye kararını uygulatmak için iktidara baskı yapması gerektiğini söylediler.


28.12.2020


roboski

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, F-16 uçaklarının bombardımanı sonucu Şırnak Uludere’de (Roboski) 34 kişinin öldürüldüğü Roboski Katliamı’nın 9. yıl dönümünde katliamdan sorumlu olanların şu anda hükümetin her yerinde olduğunu söyledi.


Sivil Toplum Kuruluşlarının sivil toplum örgütlerini susturmayı ve kayyum atanmasının önünü açtığı iddiasıyla karşı çıktığı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.


CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, partisinin merkez yönetim kuruluna sunduğu haftalık değerlendirme raporunda AİHM’in Demirtaş kararına uyulmamasının Türkiye için ciddi sonuçları olabileceğini kaydetti.


2021’den itibaren geçerli olacak net 2 bin 825 lira 90 kuruşluk asgari ücrete , işçiler tepki gösterdi: “Asgari yaşamak istemiyoruz.”


29.12.2020


osman kavala

Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu olarak yargılanan iş insanı ve Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala‘nın bireysel başvurusunu reddetti. AYM Genel Kurulu, Osman Kavala’nın ‘kişi hak ve özgürlüğü güvenliğinin ihlâl edilmediğine’ karar verdi.


aylin sozer

İstanbul Maltepe’de öğretim üyesi Aylin Sözer, tanışıklığı nereden olduğu bilinmeyen, emniyetin ulaştığı bazı kaynaklarca “eski sevgili” olduğu iddia edilen Kemal Ayyıldız tarafından vahşice katledildi. Aynı gün içinde farklı illerde 4 kadın daha katledildi.


30.12.2020


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani olayları soruşturması kapsamında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırladı.


Bir gün içinde katledilen 4 kadın; Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez ve Betül Tuğluk için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Meclisleri üyeleri’nin “sessiz kalmıyoruz” diyerek yapmak istediği eyleme polis müdahale etti.


pyd

PYD eş başkanı Enver Müslim, Türkiye ile barışa hazır olduklarını açıkladı. Müslim, Türkiye’nin başta Afrin olmak üzere Suriye’den çekilmesi ve Kürt halkına karşı düşmanca tavrından vazgeçmesi durumunda barışa hazır olduklarını söyledi.


31.12.2020


demokrasi turkiye

Farklı meslek gruplarından 94 kişi, imzaladıkları ortak bildiriyle adalet ve demokrasi talebinde bulundu. Adaletsizliğin adalete kavuşması, hukuksuzluğun hukuk kurallarına tabi kılınması ve demokrasinin hayata geçirilmesi talebinde bulunan hak savunucuları açıklama yaptı.


odatv

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun yazdığı ve 1 Aralık’ta dağıtımına başlanan “Metastaz 2: Cendere” kitabına çok sayıda dava açıldı. Kitaptan ve kitap hakkındaki haberlerden, yazılardan, televizyon programlarından yapılan şikayetler nedeniyle Barış Terkoğlu hakkında 95 yıla kadar, Barış Pehlivan hakkında 63 yıla kadar, toplamda 158 yıl hapis cezası istendi.


gezi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi davasında 7 ay tutuklu kaldıktan sonra tüm suçlamalardan beraat eden Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklanmasının hak ihlali olduğuna karar verdi ve Aksakoğlu’na tazminat ödenmesine hükmetti. AYM, aynı davada beraat eden ve farklı bir suçtan cezaevinden çıkmadan tekrar tutuklanan Osman Kavala’nın başvurusunu geçtiğimiz günlerde reddetmişti.


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.