Yasaklı Özgür Gündem gazetesinin çevresindeki sonu gelmez davada, Aslı Erdoğan hakkındaki karar 14 Şubat’ta çıkabilir. Yani, 2016’dan bu yana onu destekleyen dostlara gönderdiği mektupta ironi ile belirttiği gibi…


Français | English | Italiano | Türkçe | Castellano

Kedistan da bu dostların arasında olduğundan, sizleri, bu kafkasal davanın hukuk (ya da hukusuzluk) maceralarının, Aslı’ının tutuklanmasının ve ardından gelen olayları bulacağınız bu özel dosyaya yönlendirebiliriz.

Birkaç gün önce Aslı Erdoğan bir çağrıda bulundu. Ona, en geniş şekilde, birlikte cevap vermek, özgürlüğüne yeniden kavuşması için seferber olan destekçilerini uyarabilmek çok önemliydi. Bu çağrı yeni yayın ve paylaşımlara vesile oldu, ve ilerleyen günlerde, gittikçe fazla imzacıyı bir araya getirerek, Türkiye’de iktidarın görüş sahasına girmesin sağlar, ve siyasi rehinlerin unutulmadığını hatırlatır.

Ortak destek açıklamasının metni ve ilk imzacıları:

Aslı Erdoğan ile dayanışma!

Bizler, hayatlarını, ifade özgürlüğünü ve demokratik hakları savunmak için, Aslı Erdoğan ve Türkiye’de suçlanan tüm gazeteci ve İnsan Hakları savunucuları ile birlikteyiz.

Özgür Gündem gazetesinde yayınlanan dört makalesi için 16 Ağustos’ta gözaltına alınan yazar Aslı Erdoğan’ın serbest bırakılması için 2016 yılında, yazarlar, aydınlar, insan hakları savunucuları, dernekler ve editörler beş kıtada harekete geçtiler.

Bu protestoların sayesinde, ülkesinin önemli demokrasi figürü, Aslı Erdoğan 29 aralık 2016 tarihinde serbest bırakıldı.

Fakat sürgündeyken, aleyhindeki dava devam etti ve aniden hızlandırıldı.
Aslı Erdoğan ilk olarak “devletin birliğinin yok edilmesine teşebbüs”, “terör örgütüne üyelik” ve “terör propagandası” ile suçlandı. Bunlar ömür boyu hapis cezası gerektiren suçlamalar.

Bir ay önce Savcı ilk iki suçlamayı düşürdü ve “terör propagandası” suçunu koruyarak 9 yıla kadar hapis cezası istedi. Gazetenin editörleri ve İnsan Hakları Derneği başkanı Eren Keskin için ise 15 yıla kadar hapis cezası istenildi. Acele bir şekilde bir sonraki duruşmanın 14 Şubat 2020’de yapılacağı açıklandı.

Hatırlatmak gerekirse, 2016’da Aslı Erdoğan’ı suçlayan dört makale, o zamandan beri yasaklanmış, ancak o dönemde hakkında soruşturulma açılmamış yasal bir gazete olan Özgür Gündem‘de yayınlanmıştı. Aynı makaleler birçok dilde en az on iki yayınevi tarafından ve farklı platformlarda yayınlanmış, ve halka açık genel okumalarda okunmuştur. Hepimiz “terörist propaganda”nın suç ortağı mıyız?

Bizleri dayanışmaya çağırırken Aslı Erdoğan ; « Türkiye İnsan Haklarına, Edebiyata ve en kötüsü, VİCDANA karşı tam bir savaş başlattı » yazıyordu.

Biz, aşağıda imzası bulunanlar, ifade özgürlüğünü ve demokratik hakları doğrudan ve kabul edilemez bir şekilde ihlal eden her türlü baskıyı kınamaya çağırıyoruz.

Aslı Erdoğan ve onunla birlikte suçlananlar için ve bununla beraber, bugün tehdit altında olan tüm cesur kadınlar, ve özgürlüklerini kaybetme bedeline rağmen kendini ifade eden herkes için dayanışmaya davet ediyoruz.


Bu çağrı, Alliance des Femmes pour la Démocratie (Demokrasi için Kadın ittifakı), Éditions des femmes-Antoinette Fouque (Kadın yayınları-Anoinette Fouque) ve Kedistan editörlerinin inisiyatifi ile başlatılmıştır.


Kampanyayı imzalamak için buraya tıklayınız


İlk imzacılar:

ActuaLitté (la rédaction), Laure Adler (journaliste), Joseph Andras (écrivain), Igor Babou (universitaire), Ella Balaert (écrivaine), Sophie Bassouls (photographe), Anne Emmanuelle Berger (universitaire), Gérard Biard (journaliste), Dominique Blanc (comédienne), Joyce Blau (Professeur émérite), Izabella Borges (universitaire, traductrice), Paule du Bouchet (écrivaine, éditrice), Sophie Bourel (comédienne), Sonia Bressler (philosophe, présidente de l’AFFDU), Carmen Castillo (cinéaste), Chantal Chawaf (écrivaine), Hélène Cixous (écrivaine), Etienne Copeaux (historien), Marie Darrieussecq (écrivaine), Zehra Doğan (artiste, écrivaine), Alicia Dujovne Ortiz (écrivaine), Annie Ernaux (écrivaine), mouvement FEMEN, Dominique Grange (chanteuse engagée), Sterenn Guirriec (comédienne, metteuse en scène), Bülent Gündüz (cinéaste), H/F Île de France, Hijos Paris, Francesca Isidori (journaliste, directrice artistique), Sylvie Jan (France-Kurdistan), Emmanuel Lascoux (helléniste), Philippe Le Duc (artiste scénographe), Joëlle Le Marec (universitaire), Nathalie Léger-Cresson (écrivaine), Lio (chanteuse, actrice), Catherine Malard (le dire et l’écrire), Carole Mann (sociologue, Women in war), Valérie Manteau (écrivaine), Claire Mauss-Copeaux (historienne), Mengue M’Eyaà (présidente Mouvement civique des femmes du Gabon), Jacqueline Merville (écrivaine, artiste), Daniel Mesguich (acteur, metteur en scène), Ümit Metin (l’ACORT), Anna Mouglalis (actrice), Kendal Nezan (Président de l’Institut kurde de Paris), Cécile Oumhani (écrivaine), Denis Péan de Lo’jo (musicien), PEN club français, Emmanuel Pierrat (avocat, écrivain), Titi Robin (musicien), Agnès Rosenstiehl (écrivaine, illustratrice), Tony Rublon (amitiés kurdes de Bretagne), Fabienne Servan Schreiber (productrice de films), Tardi (auteur, dessinateur), Marina Vlady (actrice), Catherine Weinzaepflen (écrivaine), Laurence Zordan (philosophe, écrivaine).

KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.