ENGLISH | FRANÇAIS | TÜRKÇE

Yirmiye yakın sanatçı, 8 Aralık’ta Londra’da gerçekleşecek olan 2. Kürt Sanat Fuarı’nda, Kürt sanatına dikkatleri çekmek, tanıtmak, ve tutsak kürt sanatçı Zehra Doğan’la dayanışmak için bir araya gelecek.

Kürt Sanat Fuarı’nı, 2016’da doğan bu projeye emek verenlerin sözleriyle tanıyalım…

“Kürt Sanat Fuarı – Kurdish Art Fair”, Kürt ressam, fotoğrafçı, heykeltraş ve illüstratörlerin çalışmalarının yanısıra, daha geniş anlamda Kürt kültürünü ve kimliğini yansıtan yeteneklerin sanat eserlerini sergilemeleri için gerçekleştirilen bir etkinlik.

Ortadoğu’da Kürtler, uzun yıllardır, baskı, asimilasyon ve savaş politikaları, sürekli olarak yerlerinden edilerek göç etmeye zorlandı. Bu, çoğu kez, sanat formları aracılığıyla kendi kültür ve kimliklerini oluşturma, sergileme ve kutlama imkanlarının kısıtlanmasına neden oldu. Amacımız, Kürt sanatçılara çalışmalarını sergilemeleri, tanıtmaları için bir platform sağlamak. Bu sergilerin dünyadaki Kürtleri yeniden bir araya getireceğine ve sanat aracılığı ile, farklı kesimlerle, yıllardır karşılaştıkları adaletsizliği, tanıklıklarını paylaşarak iyileşme ve destek olanağı açacağımıza inanıyoruz. Sanatseverleri ve sanatçıları bir araya getirerek, birbirimizi keşfetme ve çalışmalarımızı belgeleme fırsatı elde edeceğimizi, anlatmak istediğimiz gerçeklerin uluslararası kamuoyunda yankı bulacağına inanıyoruz.

Kürt Sanat Fuarı, ilk kez 2016 yılında, iki arkadaş olan Sevcan Yüksel Henshall ve Yüksel Adıgüzel tarafından tasarlanarak gerçekleştirildi. Fuar, katılımcı sanatçıların, satılan sanat eserlerinin en az %40’ını fuara bağışladığı ve gelirlerin önceden kararlaştırılan bir Kürt hayır kurumuna bağışlandığı, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak hayata geçirildi. İlk fuarda toplanılan 1470.90 İngiliz Sterlini, Kuzey Kürdistan’da yardıma muhtaç olan yoksul, hasta ve savaştan zarar gören ailelere maddi destek sağlayan Kardeş Aile Vakfı’na bağışlandı.

2. Kürt Sanat Fuarı, Stoke Newington Kütüphanesi Galerisi’nde 8 Aralık 2018’de günü gerçekleşecek. Bu etkinlik, tutsak Kürt sanatçı ve gazeteci Zehra Doğan’a adandı. Sanatçı, Türk hükümeti tarafından 24 Mart 2017’de, devlet güvenlik güçleri tarafından ağır hasar gören Nusaybin kentinin resmini çizdiği, ve yine Nusaybin’de yaşayan 10 yasında bir kız çocuğunun, yasak ve saldırı döneminde kaleme aldığı mesajı haberleştirdiği için 2 yıl 9 ay, 22 gün hapse mahkum edildi. Halen doğduğu kent olan Diyarbakır’da tutsak. Tutulduğu cezaevinde tüm imkansızlıklara ve yasaklara rağmen resim yapmaya ve direnmeye devam ediyor. Fuarda yemek malzemelerinden elde ettiği renkler ve atıklarla gerçekleştirdiği eserler de yer alıyor. Bu eserler ilk kez satışa çıkacak.

Zehra’nın tanıklığı, gerçekleri anlatan ve tarihi bir arşiv oluşturan resimleri, ve diğer katılımcı Kürt sanatçıların eserleri ile, Türkiye’de baskıya uğrayan ve hapsededilen insan hakları aktivistleri, gazeteciler, akademisyen, avukat, yazar ve aydınların sesini duyurmak istiyor, onlara destek olabilmeyi ve farkındalık yaratabilmeyi umuyoruz. Ayrıca, bu yıl, Kürt Sanat Fuarında sergilenecek eserlerin satışından elde edilecek gelir, Zehra Doğan’ın çocuklar için sanat atölyesi projesine bağışlanacak.

Kürt Sanat Fuarı 2018’de çalışmalarını sergileyecek sanatçılardan bazıları Sevcan Yüksel Henshall, Yüksel Adıgüzel, İlyas Kırkan, Sabat Salih, Janet Biehl, Jasım Ghafur, Kae Bahar, Mattına Hiwaizi, Sazgar Abdalkarım Abdalrahman, Soniya Ahmed, Yeter Aydemir, Sevgi Kaymak, Erem Kansoy, Dilan Ulusoy, A. Ender Cemgil, Kale Doğan ve Raman Aso.

Daha fazla bilgi için lütfen www.kurdishartfair.com adresini ziyaret edebilir veya kurdishartfair@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Bizi sosyal medyada da bulabilirsiniz: Facebook @kurdishartfair & Facebook event, ve Twitter @kurdishartfair


Çeviri Kedistan. Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.