Bir süre önce ZAD oturanları, devam eden, ve tasarımı yapılan projeleri gerçekleştirmek için destek kolektiflerini mizahla « ihale » adını verdikleri bir çağrıyla yardıma davet etmişti. Ve 30 ve 31 Ocak hafta sonu Nantes yakınındaki Notre Dame de Landes otonom bölgesi ZAD’da kolektif çalışma günüydü.

ZAD

İş bulma bürosu (mekan : Wardine)

Bu ortak çalışma gününde ZAD alanında bine yakın katılımcı toplandı. Kısa süreli projelerin gerçekleştirildiği, uzun süreli olanların ilk adımlarının atıldığı hafta sonu toplanmasında, şenliğe, gelecek günlerde yapılacak eylemlerin konuşulduğu forumlara da yer vardı.

Mahkemenin bölgede sembolik olarak « tarihi oturanlar » diye adlandırılan tarımcıların tahliyesine karar vermesinden sonra, son celse arifesinde, Nantes’daki Cheviré köprüsünüyle birlikte çevre yolunun kapatılması, ve « salyangoz » trafik yavaşlatma eylemlerinin ardından, « işgal bölgesinde kalacağız, ve projelerimize devam ediyoruz, üstelik de destekleniyoruz » mesajını veren önemli bir adımdı bu iki gün…

ZAD’daki direniş hareketinin, havaalanı projesine karşı verilen mücadelenin genişlemesinde, devlete ve dev şirket Vinci’ye kafa tutuşun güçlenmesinde rol oynayan bu iki günlük çalışma eylemlerine destek kollektifleri dışında, kişisel olarak gelen katılımcılar, otuz mekana dağılmış çeşitli projelere, kol güçleri yanında, önceden yayınlanan bir gereksinim listesine göre getirdikleri malzemeler ve aletlerle destek verdiler.

Kolektif çalışma eylemleri ZAD’da ilk kez düzenlenmiyor. Chat-teigne (Chataigne, yani kestane ile kelime oyunu yaparak, Chat-teigne, inatçı kedi adını taşıyan) ZAD’ın sembol mekanı, 2012’de alanda düzenlenen gösteri yürüyüşüne dört bir yandan gelen 40 bin kişinin enerjisi ile inşa edilmişti.

zat-construction-)chantier

Rüzgara ve çamura aldırmadan, neşeyle çalışan katılımcılar sayesinde, yükseltilmiş yollar ormanda ahşap bir yılan gibi salınıyor. Değişik mekanlarda, çatı, aşma kat, teras, misafir evi, alanda yetişen veya üretilen ürünler üzerinde çalışılacak (konserve gibi) bölümler, ortak emekle yavaş yavaş meydana çıkıyor.

ZAD

(Mekan : Limimbout)

Sadece Fransa’da 200 yerel ZAD destek kolektifi bulunuyor. Geçtiğimiz hafta sonu gelen bine yakın katılımcının 500’u bu kolektiflerin üyeleri. Kanada, İspanya ve Avustralya gibi ülkelerde de de ZAD destekçileri var. ZAD oturanları onları Türkiye’den de gönülden destekleyenler ve izleyenlerin varlığını, ve Nantes havaalanına benzer zararlı rant projeleriyle mücadelerin sürdürüdüğünü biliyorlar.

ZAD’da havaalanı projesine direnmekten öte, yaşanan ve gerçekleştirilen siyasi proje, şu anda dünyadaki nadir ve izlenmesi gereken girişimlerden biri. ZAD içinde yaşadığımız sistemin zor koştuğu yaşamdan farklı bir yaşamın kolektif olarak tasarlandığı, denendiği, birlikte düşünülen, birlikte üretilen, geleceğe dönük bir umut alanı. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen etkinlik eylemleri gibi anlar ise, mücadelenin tanınması için, yardımlaşma ağının ilmik ilmik örülmesi ve genişlemesi için, önemli adımlar oluşturuyor.

Fransa’da 13 Kasım Bataclan saldırısından sonra ilan edilen OHAL’in 26 Şubat’a kadar sürmesi gerkiyordu. Ancak uzatılması mümkün. OHAL şartlarının güvenlik güçlerine verdiği avantajlardan yararlanmak amacıyla, bir tahliye operasyonu yapılması da olası ve her an bekleniyor.


* ZAD hakkında daha ayrıntılı bilgi için daha önceki yazılarımızı buradan okuyabilir, ZAD NDdL vidéo#1 yazısındaki filmi türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Naz Oke on EmailNaz Oke on FacebookNaz Oke on Youtube
Naz Oke
REDACTION | Journaliste
Chat de gouttière sans frontières. Journalisme à l'Université de Marmara. Architecture à l'Université de Mimar Sinan, Istanbul.