Notre Dame des Landes (NDdL)  havaalanı projesine direnen ZAD otonom alanının tahliyesi ile ilgili olarak 13 Ocak’ta Nantes şehrine görülen celsede mahkeme kararının 25’inde, yani bugün yazılı olarak açıklanacağı belirtilmişti.

Tahliye kararı onaylandı

Karar, alanın kıdemlileri olan ve « ZAD’ın tarihi oturanları » olarak adlandırılan 11 aile ve 4 çiftçinin tahliye kararını onayladı. Ailelerden sekizine 26 Mart tarihine kadar zaman tanındı, üç ailenin ise hemen tahliye edilmesi gerektiği belirtildi. Mart’a kadar zaman tanınanların da tarım mekanları, araçları ve hayvanlarını boşaltması gerekiyor. Yani mekanda 26 Mart tarihine kadar sadece kişiler barınabilecek. Tek olumlu nokta çiftliklere tahliyeyi reddetme durumunda tazminat yaptırımı uygulanmayacak olması. Vinci şirketi “Devletle elele çalıştığını” vurgulayarak, tahliye kararına başeğmeyen ailelere 200€ dosya gideri ve tazminat istemişti, ki bu da bazı çiftçilere günde 1000€ ya ulaşan rakamlarda tazminat yüklüyordu. Ayrıca Vinci çiftçilerin mal varlıklarına yani araç, alet ve hayvanlarına da el koyulmasını talep etmişti. Bu talep reddedildi.

Bu karardan sonra ZAD oturanlarının yapabileceği başka bir hukuki başvuru kalmamış oluyor.

Çalışmalar başlayacak mı ?

Havaalanı projesinin altyapısını ve inşaatını gerçekleştirecek olan Vinci şirketi çalışmalara en çabuk şekilde başlamak istediklerini belirtti. Ancak hem alandaki direniş, ZAD işgalcilerinin kararlılığı ve halktan gördükleri destekle, dev bir şirket olmasına, devletle elele ilerliyor ve lobilerden destek alıyor olmasına rağmen, Vinci’ye kafa tutabilmelerini sağlayan bir güç dengesi oluştuğu bir gerçek. Vinci bu güç dengesinin iş makinelerinin alana girmesine bir engel oluşturduğunu biliyor.

Projenin gerçek anlamda başlamasını engelleyen ikinci bir neden daha var. Fransa kanunlarına geçmiş bir takım uluslararası çevre standartları, bitki ve hayvan zenginliğini korumak amacıyla uygulamaya konan üreme mevsimiyle ilgili yasaklar oluşturuyor. Ayrıca, hendek kazılmasından, bataklık kurutulmasına, ağaç kesiminden inşaat yapımında da, doğanın korunmasını az çok garanti altına alan resmi bir ajanda mevcut. Özellikle bahar aylarında sayısız yasak var.

ajanda-takvim-zad-travaux-insaat

Bahar aylarında ve yaz başında bataklık kurutma, bazı bölgelerde ağaç kesimi yapılamıyor 
Kırmızı : yasak | Mavi : ok | Beyaz : mümkünse çalışma yapılmaması gerekiyor

Vinci’nin bu engeli aşması için, valilik emri yeterli. Böyle bir emir, devletin kendi kanunlarına uymaması anlamına geleceği için yeni bir hukuki mücadele cephesi oluşturması olası. Ayrıca, bu tip bir valilik kararı açık açık savaş açmak anlamına geliyor. Ancak, Fransa’nın şu anda OHAL altında olduğu hatırlanırsa, ve hükümetin bu günlerde 26 Şubat’ta bitmesi gereken OHAL’i uzatma girişimi içinde olduğu göz önünde tutulursa, Vali’nin çevre çalışmalarına muafiyet vermesi ve Vinci’ye yeşil ışık yakması mümkün.

Kısacası mücadelede karşılıklı bir tırmanışa doğru gidiliyor ve maalesef bu tırmanışın polis şiddeti ve ZAD özsavunmasını karşı karşıya getireceğini tahmin etmek zor değil.

Direnişe ve etkinliklere devam

Gelişmelere rağmen, önceden karar verildiği gibi, ZAD’da düzenlenen etkinliklerde hiç bir iptal yapılmadı. Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz, sembolik olarak « İhale » ismi altında yapılan çağrıyla, 30-31 Ocak, hafta sonu için programlanan ve Fransa’nın her herinden gelen yüzlerce katılımcının yardım için kaydolduğu şantiyelerde de iptal yok.

Ayrıca güvenlik güçleri saldırısına hazırlıklar da yapılıyor. ZAD’ın sitesi zad.nadir.org üzerinden sağlık malzemesi, sağlık mekanında kullanılacak ek malzemeler, destek güç olarak gelenler için askeri çadırlar, ZAD dışında yaralı barındırabilecek destekçiler gibi gereksinimleri içeren bir çağrı yayınlandı.

30-31 Ocak hafta sonu “ihale” şantiyeleri yanında, protesto gösterileri de bölgede ve Fransa’nın değişik terlerinde ve devam ediyor. Örneğin 25 Ocak’ta Grenoble şehrinde havalanı projesine karşı toplanılacak. 28 Ocak’ta bölgedeki Waldeck-Rousseau karakolunun önünde “salyangoz” trafik yavaşlatma eyleminde gözaltına alınanlara, otomobil ve traktörlerine el konulan yirmi ZAD yaşayanına destek olarak toplanılacak. 27 Şubat tarihinde ise, ülke genelinde “havaalanı projesinin iptali” için geniş bir protesto eylemi programlandı.

ZAD yaşayanları ve destekçileri, projelerini gerçekleştirmeye ve ZAD’ı terketmemeye kararlı.


* ZAD hakkında daha ayrıntılı bilgi için daha önceki yazılarımızı buradan okuyabilir, ZAD NDdL vidéo#1 yazısındaki filmi türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.


 

 

LA ZAD EST PARTOUT !
HER YER ZAD!

her yer zad

ZAD Belçika Haren 
photo ©Sadık Çelik

Naz Oke on EmailNaz Oke on FacebookNaz Oke on Youtube
Naz Oke
REDACTION | Journaliste
Chat de gouttière sans frontières. Journalisme à l'Université de Marmara. Architecture à l'Université de Mimar Sinan, Istanbul.