Paris Komünü’nün 150. yılı dolayısıyla Fransa’da Yaşayan Türkiyeli Vicdani Retçiler’in açıklamasıdır.

BİR BAŞKA HAYAT MÜMKÜN; PARİS KOMÜNÜ

150 yıl önce Paris’te bir başka tarih yazıldı.

18 Mart 1871 tarihinde Paris halkı hem Prusya ordusuna hem de Thiers’in burjuva ordusuna karşı Komün iktidarını ilan etti. Bu kez tarihi yazanlar egemenler değil, hayatın içinde gelen halkın kendisi oldu.

Komün geniş halk yığınlarının üzerinde büyük bir şiddet ve baskı aracına dönüşen burjuva iktidarını ortadan kaldırarak iktidarlarına son verdi. Oluşturulan yerel meclisler ile eğitimden sağlığa, sosyal hayattan güvenliğe her alanda halkın çıkarlarını esas alan çözümler geliştirildi.

Zorunlu askerliğin ortadan kaldırılarak ordu ve polisin dağıtılması demilitarizasyon açısında güçlü bir adımdı. Egemen sınıfların tüm güçlere sahip olduğu, emekçilerin haklarına el koyduğu bir zamanda Komün, işçilerin, yoksulların gücüne dayalı alternatif bir mücadele örgütleyerek, tarihsel bir anın somutlaşmış örneğine dönüştü.

Komün 72 gün yaşamış olmasına rağmen, hem ceryan ettiği 19. yüzyılın sonunda hem de bugün özgür yaşam ile burjuva iktidarlarının baskı altındaki hayatlar arasındaki temel farkları belirleyen tayin edici bir kriter olmaya devam ediyor.

Komünistlerden Sosyalistlere, Yeşillerden Anarşistlere, özerklik yanlılarından feministlere kadar geniş bir evrene çok değerli bir miras bırakmıştır.

Türkiye’deki baskıcı ortam ve antidemokratik uygulamalardan dolayı yaşadıkları ülkelerini terk ederek Fransa’da yaşayan biz vicdani retçiler Paris Komünü’nün mirasına sahip çıkarak sınırların, orduların, savaşların olmadığı bir dünya için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Yaşasın Paris Komünü!

Yaşasın, ordusuz, sınırsız, savaşsız bir dünya!

Fransa’da Yaşayan Türkiyeli Vicdani Retçiler

Ercan Jan Aktaş, Halil Göktaş, Hasan Öcal, Mahsum Duman, Mehmet Şaban Değirmenci, Mustafa Doğan, Osman Yılmaz, Özcan Şahin, Pınar Selek, Rohat Şahin, Sedat Şahin, Ümit Can Özel, Vural Subaşı

Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.