Gazeteci ve sanatçı Zehra Doğan’ın elliden fazla hiç görülmemiş eseri Avrupa turnesine Fransa’nın iki ayrı kentinde eşzamanlı olarak düzenlenen sergilerle Ocak ayında başlıyor.

Sergi, kitap, kartpostal ve çeşitli etkinlikleri bir araya getiren kampanya, geçtiğimiz Ağustos ayında Fransa’nın batısındaki Bretanya bölgesinde 40’ıncısı gerçekleşen Douarnenez Film Festivali‘nde lanse edilmişti.

Zehra’nın resimleri ve metinlerini içeren ve Fransa’da hazırlanan “Les yeux grands ouverts” (Gözler dört açık) isimli kitap da, sergilerle aynı anda kitapçılarda okuyucularla buluşacak. Ağustos’tan bu yana Kedistan’da ön basımı satışa sunulan kitap, basın ve kitap fuarı tanıtımlarında heyecanla karşılandı.

Bretanya ile yeniden buluşma

Zehra Doğan

Büyütmek için tıklayınız

Douarnenez’de eserlerden bir seçki ile tanışan bretonlar bu kez 5-21 Ocak tarihlerinde Morlaix’de, Zehra’yla yeniden buluşacak. Kendine özgü etnik ve kültürel zenginliklere sahip Bretonlar, kendi tarihi yolculuklarının deneyimi ile Kürt halkını daha iyi anlayan bir halk. Zehra’nın tanıklığını ilgi ve sıcaklıkla karşılamaları hiç şaşırtıcı değil.

La Minoterie / À Pleine Voix ve Kedistan tarafından düzenlenen serginin 5 Ocak’taki açılışında ve ardından üç hafta boyunca, panel, film gösterimleri, konser ve kartpostal atölyeleri programda…

Etkinlikler Bretanya ve Kürt Dostluk Derneği (AKB), Demokratik Konfederalizm için Girişim (ICD), Douarnenez Film Festivali, Grup Yıldız ve Mama’z Cooking derneğinin gönüllü katkıları, Traon Nevez Derneği ve Plouézoc’h belediyesinin desteği ile, gerçekleşecek.

Programın ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Traon Nevez

Traon Nevez, sergi ve etkinlik mekanına dönüştürülmüş eski bir Breton evi…

Angers ile tanışma

Zehra Doğan

Büyütmek için tıklayınız

Eserlerin diğer bölümü, Angers’de La Tour Saint Aubin (Saint Aubin Kulesi) sergi mekanında 12-30 Ocak tarihlerinde görülebilecek. 2016’da Aslı Erdoğan’ın şahsında Türkiye’deki tüm rehinleri destekleyen dayanışma dalgasının ilk kıvılcımlarından biri de Angers kentinde parlamıştı. Angers, Ocak ayında Zehra’nın, gazeteci, sanatçı, kadın ve Kürt kimliklerinden yola çıkan, şahsını aşan, kolektif ve evrensel söylemine kulak verecek, Batı’nın sessizce izlediği güncel tarihi, insanlık tarihinin sayfalarına fırça darbeleri ile kaydettiği tanıklığına gözlerini dört açacak…

11 Ocak’taki açılışta ve ardından, açıklamalı geziler, sanatçıların destek vererek katıldığı müzikli okuma günleri, video gösterimleri ve bir panel Zehra’nın resim ve sözcükleriyle yaptığı tanıklığa derinlik getirecek. Etkinlikler ve sergi Kedistan, Lucie Lom sanat atölyesi, Le Dire et L’écrire edebiyat derneği, tarafından Sadel/Contact kitabevinin desteği ile düzenlendi. Bu katılımcı ve destekçiler geçen sene aynı dönemde, Aslı Erdoğan’ın destek kampanyasında da enerji ve yaratıcılıklarını dayanışmaya taşımışlardı. Zehra Doğan’nın sergisi için Coteaux de l’Aubance Anjou Brissac ve Angers Belediyesi de destekçilere katıldı.

premiers plans zehra dogan

2018 Ocak ayında 30’uncusu gerçekleşecek olan Angers Premier Plans Avrupa film Festivali de Zehra’yı unutmuyor. Zehra’nın eserlerinin tanıtım filmi, festival mekanlarında sinemaseverleri sergiyi görmeye ve kitabını okumaya davet edecek.

Premiers Plans Festivali Türkiye’li isim ve simalara alışık bir seyirci kitlesine sahip. Nuri Bilge Ceylan, Özcan Alper, Senem Tüzen, Premier Plans festivaline coğrafyalarının ve sinemalarının izlerini bırakmış yönetmenlerden sadece birkaçı. Bu yıl jüri başkanlığını Catherine Deneuve üstleniyor. Ayrıca İsabelle Adjani, Agnès Varda gibi tanınmış isimler de Angers’de olacak. Zehra’nın tanıklığına kulak verenleri ve destek mesajlarını sizlere ileteceğiz.

Sergi etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.

tour saint aubin angers

Saint Aubin Kulesi, Angers’nin merkezinde, Güzel sanatlar müzesi ve Vilayet arasında bulunuyor.

 

Graoulhet’de film ve sergi

Zehra’nın resimlerinde anlattıkları, tutukluluğu, zindandaki direnişi, ve farklı kimlikleri, bir çok konuya açılan bir pencere oluşturuyor. Bu pencere, Türkiye, Orta-Doğu tarihinden güncel duruma, eleştiriden alternatif çözümlere, kadın mücadeleleri ve kazanımlarından, Kürt hareketine, Türkiye’de gazetecilik, tüm siyasi tutsaklar, cezaevlerindeki şartlarından, mültecilere çok geniş bir yelpazede bilgilenme, tartışma, derinleştirme imkanı veriyor…

Ulaştırma ve sergileme şartları ağır olan orijinal eserleri talep etme imkanları olmayan daha mütevazı girişimlere de bu pencereyi sunmak amacıyla 20 eserin kaliteli baskılarından oluşan iki hafif sergi hazırlandı. Ve ana sergiye paralel olarak onlar da, panel, söyleşi, film gösterimi, gibi çeşitli etkinliklerle çevrelenerek sergileniyor.

17-26 Ocak tarihlerinde, Fransa’nın güneyinde, Toulouse ve Albi arasında bulunan Graoulhet kentinde Cinema Vertigo‘da düzenlenecek bir sergi de Ocak ayının üçüncü sayfasını oluşturuyor. Kedistan ekibinden Renée Lucie Bourges girişimi ile gerçekleşecek etkinlikte Anouck Mangeat ve Noémi Aubry’nin yönetmenliğini yaptığı Bir Başka Dağ belgeselinin gösterimi olacak. Zehra’nın kitabı sunulacak ve ona mesajlar taşıyan kartpostallar yollanacak.

Cinema Vertigo Graoulhet

Mart ayında ise Paris…


SON DAKİKA
Fransa yönetimi diğer Avrupa ülkeleri gibi, Kürdistan gündeminin sıcaklığı karşısında sessiz kalmayı tercih ederken, Paris belediyesine bağlı La Maison des Métallos kültür merkezinin, içeriği “fazla duyarlı” bulması nedeniyle sergi ve etkinlikler iptal edilmiştir.Tüm eserlerin bir arada sergileneceği etkinlik Newroz’la birlikte gelecek. Zehra’yı bu kez konuk edecek olan mekan, Paris’in en gözde kültür merkezi olan La Maison des Métallos. Paris Belediye’sine bağlı bu mekan, adının ifade ettiği gibi “Metallürji işçilerinin evi”, yani eski bir metalurji fabrikasının dönüştürülmesiyle kurulmuş. Sergilere ayrılmış muhteşem bir bölümü, 400 kişilik bir tiyatrosu, kafeteryası ve çok amaçlı mekanları olan bu etkinlik yuvası Zehra’nın sanatçı haklarının resmi temsilcisi olan Kedistan’ın ve Zehra’nın destekçilerinin ortak girişimine kapılarını açtı.

Paris sergisinde Zehra’nın resimleri ve Mardin kadın tutukevinde hazırlanan Özgür Gündem Zindan gazetelerinin iki sayısına, Bakur ve Rojava’dan iki fotoğraf sergisi eşlik edecek. Ayrıca, “Gazetecilik”,” Türkiye, Orta-Doğu ve Rojava”, “Kadın mücadelesi”, “Dayanışmada birleşmek” konularında dört panel, katılımcılarla Paris halkını bir araya getirecek. Film gösterimleri, açıklamalı sergi gezileri, okuma günleri, okul çocuklarına yönelik atölyeler de programda… Türkiye, Fransa ve Kürdistan’dan sanatçıların destek olarak katılacakları bir dayanışma konseri Newroz’un ruhu ile destek rüzgarını harmanlayacak. Zehra’nın kitabı ve kartpostalları elbette tüm bu etkinliklere eşlik edecek. Fransız gazete ve televizyonları tarafından da izlenecek ve henüz programlama aşamasında olan bu kapsamlı girişimin ayrıntıları ve katılımıcıların isimleri Ocak ayı süresinde açıklanacak.

Paris’ten sonra, sırada başka kentler ve ülkeler de var…
Gelişmeleri zehradogan.net sitesinden (Türkçe, İngilizce, Fransızca) ya da Kedistan’daki Zehra Doğan özel dosyasından izleyebilirsiniz.


Fotoğraf : Refik Tekin

Traductions & rédaction par Kedistan. Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Ji kerema xwere dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
Translation & writing by Kedistan. You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.