22 Mart, “Dünya Su Günü” gibi özel bir günde bir çağrı yapmış ve “Haydi, insana, hayvana ve yeryüzüne can suyu olmak için mücadeleye!…” demiştim. “Fransa’nın Bordo kentinden başlamak üzere, kano ile su yollarını takip ederek Marsilya’da bulunan Dünya Su Konseyi’ne gitmeyi ve onlara suyun bir hak olduğunu ve satılıp pazarlanamayacağını anlatan Dünya Su Dostları Deklarasyonu‘nu iletmeye var mısınız?” diye sormuştum.

Çağrı : Dünya Su Konseyi’ne kano yolculuğu

Ben sözümü tuttum ve yollara düştüm…

İşte tüm zorluklara ve kısıtlı imkanlara inat ulaştırabildiğim notlar…

Yolculuğu Facebook sayfasından ve benim kişisel hesabımdan da izleyebilirsiniz.

Yol notlarımı Kedistan’da okumak isterseniz, işte buradalar : 1 | 2 | 3

Fransızcası : Sadık Çelik • Se mettre en route pour l’eau | 4


YOL NOTLARI 4

22 Temmuz 2017

Su yolunda Béziers’ye doğru yol almaya devam ediyorum.

Dün, güzel karşılaşmalar, güzel dostluk ve dayanışmalarla birlikteydim. Önce AlterTour’cularla (Alternatif Tur) karşılaştım. Heyecanlı bir karşılaşma oldu bu. ZAD’dan yola çıktığımı söyleyince müthiş heyecen ve sevinç gösterdiler. Projemin detaylarını anlatınca çok anlamlı ve ivedi bulduklarını söyleyip dayanışma duygularını belirttiler. Sonra da karşılıklı vedalaşıp yollarımıza devam etmek üzere ayrıldık.

Akşam ise, su yolumda yemek arası için dinlenen bir tekneden akşam yemeğine davete edildim. Bu çok anlamlı insani dayanışmadan çok etkilendim. Hoş güzel bir sohbetin ardından onlarla da vedalaşıp su yoluma döndüm.

  • sadik celik

24 Temmuz 2017

An itibariyle Capetang’deyim… Béziers’ye 20 km kaldı… Bu akşam ya da yarın sabah Béziers’de görüşmek üzere…
Bu arada, Béziers’den önce Capestang’e de yağmur getirdim…

 

Yağmurdan sonra. Capestang’ın tarihi giriş köprüsüne doğru.

Kısa yağmurlardan sonra açan gökkuşağı güneşini çok seviyorum. Öte yandan, bir fotoğrafçı olarak da dramatik ışık zamanına fena halde tutkunum. Bu ışıkta (altın ışık) müthiş bir dinamizm ve lirik bir duygu hali oluşuyor. Su yoluma dinamizm ve umut ışığı katan güneşe, teşekkürlerimle…

25 Temmuz 2017

Bu sabah.

Günaydın!

 

Bakalım su yolumun bereketinde bugün neler varmış?

Vejeteryan olmak ne şanslı birşey, değil mi?…

 

Su yolumda kanatları çaresiz şu yüzeyinde çırpınan bir cırcır böceği, küreğime tutunup kısa bir yarenlikten sonra yol boyunca cır cır öten o büyük ailesinin arasına döndü tekrar…

Gün akşama döndüğünde ben de şu anda bulunduğum Capestang’da, bir zeytin ağacının gölgesine kamp kurdum…

Su hakkı

Su hakkı açik radyoAçık Radyo

Kâr için değil, yaşam için su!
Su Haydutlarına Karşı Dünya Su Konseyine Kano ile Yolculuk…
Sadık Çelik Açık Radyo‘da (94.9) “Su Hakkı” programının misafiri olacak…
25 Temmuz 16.00/16.25 • Canlı yayın • Kaçırmayın !

İşte böyle anons yapılmıştı dün…

Şimdi bugünün kulis haberleri…

Su yolumun güney güzergahının ilk duraklarından biri olan Capestang’de, bir çamaşırhane kabininden katıldığım Açık Radyo-Su Hakkı programından yaklaşık bir buçuk saat önce çıktım. Umarım 25 dakikalık yayın sınırına bir şeyler sığdırabilmişimdir.

Bu arada çamaşırhaneye son anda gelen iki yaşlı teyzenin yüksek sesli dedikoduları araya girdi…
Onlardan önce “aman ne güzel, kimseler de yokken personelsiz çamaşırhaneden rahat rahat konuşurum” diyordum ki, mahallenin dedikoduyu şehvetle seven iki yaşlı teyzesine fena halde yakalandım…

Programa nasıl aksetti bilmiyorum ama, arada program sunucusu arkadaşın geri plan ses uyarısıyla çamaşırhanedeki yerimi değiştirerek devam edebildim.

Bu arada yayını bir süre de olsa, videoya kaydedebildim. Ancak eğer yayına da böyle yansıdıysa, eyvah derim. Çünkü hemen kameranın yanındaki sandalyelere oturan teyzelerim, fena halde coşmuşlar…

Her neyse.. Su yolu koşullarında bula bula dedikodu çamaşırhanesini bulabildim. Artık idare edin…

Akgün İlhan ve Nuran Yüce’nin hazırlayıp sunduğu Su Hakkı’nın Kayıt Arşivi’ne buradan ulaşabilirsiniz.


Traductions & rédaction par Kedistan. Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Kerema xwe dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
Translation & writing by Kedistan. You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
Sadık Çelik on EmailSadık Çelik on Facebook
Sadık Çelik
REDACTION | Journaliste
Photographe activiste, libertaire, habitant de la ZAD Nddl et d'ailleurs. Aktivist fotoğrafçı, liberter, Notre Dame de Landes otonom ZAD bölgesinde yaşıyor, ve diğer otonom bölge ve mekanlarda bulunuyor.