22 Mart, “Dünya Su Günü” gibi özel bir günde bir çağrı yapmış ve “Haydi, insana, hayvana ve yeryüzüne can suyu olmak için mücadeleye!…” demiştim. “Fransa’nın Bordo kentinden başlamak üzere, kano ile su yollarını takip ederek Marsilya’da bulunan Dünya Su Konseyi’ne gitmeyi ve onlara suyun bir hak olduğunu ve satılıp pazarlanamayacağını anlatan Dünya Su Dostları Deklarasyonu‘nu iletmeye var mısınız?” diye sormuştum.

Çağrı : Dünya Su Konseyi’ne kano yolculuğu

Ben sözümü tuttum ve yollara düştüm…

İşte tüm zorluklara ve kısıtlı imkanlara inat ulaştırabildiğim notlar…

Yolculuğu Facebook sayfasından ve benim kişisel hesabımdan da izleyebilirsiniz.

Yol notlarımı Kedistan’da okumak isterseniz, işte buradalar : 1 | 2

Fransızcası : Sadık Çelik • Se mettre en route pour l’eau | 3


YOL NOTLARI 3

18 Temmuz 2017

Su yolları boyunca uğradığım bütün su duraklarında karşılaştığım kano, bisiklet ve kanal teknesi yolcuları, ve “écluse” – kanal kapısı görevlileri bana bu zorlu zahmetli yolculuğu neden tercih ettiğimi ve yol boyunca nerde nasıl konakladığımı ne yiyip ne içtiğimi, finansmanımı nasıl karşıladığımı, bir sponsorumun olup olmadığını soruyorlar.

Onlara, bu uzun ve zorlu su yolculuğuna bilerek, isteyerek ve inanarak başladığımı, bu yolculuğun bir tatil ya da macera yolculuğu olmadığını; bilakis insan, doğa, hayvan ve bütün yer yüzü çeşitliliğinin biricik varlık nedeni olan su hakkı talebi üzerine şekillendiğini; suyun doğanın bize bir armağanı olduğunu, para ile alınıp satılamayacağını; kuraklık, susuzluk ve beraberinde gelişen su savaşlarının iklim değişikliğinden çok insan eksenli müdahalelerin bir sonucu olduğunu; gezegenimizin herkes için az kalan ömrünün son yarışında bir nebze olsun yaşanabilir ve sürdürülebilir alternatif ekolojik bir hayat tarzı olabileceğini ve ama bunun için başta su olmak üzere bütün yeryüzü kaynakları üzerindeki insan kontrolünün ve yağmasının sona ermesi gerektiğini; bunun içinde her bireyin bu olağanüstü kirliliğe karşı kendince bir duruş sergilemesi gerektiğini anlatıyorum.

Sonra kendimle ilgili olarak (yeme içme konaklama ve finansman vs) su yolumun hoşgörüsü, misafirperverliği ve olağanüstü sürpriz ikramları sayesinde çok fazla zorluk çekmediğimi; bu projede bir sponsora finansmana ihtiyaç duymadığımı, herşeyi kendi imkanlarım ölçüsünde gerçekleştirdiğimi anlatıyorum.

Ancak hemen herkes böyle bir özverinin çok lüks olduğunu bunu herkesin göze alamayacağını söyleyip bütün insanlık için büyük bir özveri ve cesaret örneği olan bu yolculuğum için başarılar dileyip küçük ikramlarıyla dayanışmada bulunuyorlar… Bir veda sözü olarak da, “Je lève mon chapeau à vous”,”Size şapka çıkarıyorum” diyorlar…

su eau

Boyumdan büyük küreği çekerek ilerliyorum…

19 Temmuz 2017

Carcasonne’dan sert hırçın bir rüzgarla ayrıldım. Ancak sonrasında da aynı rüzgarla birlikteydim. Güneyin hırçın rüzgarıyla sevişerek yoluma devam ettim… Şu an küçük şirin Trèbes şehrinde öğle arasındayım… Fotoğraf makinamı ve diğer aparatları şarj ediyorum. Birazdan toparlanıp suya ineceğim. Rüzgarla birlikte tabii.

Az önce Facebook hava durumu uyarısı aldım… Belki burada Trèbes’de konaklama durumunda kalabilirim…

İyi günler, Sadık!
24° | Gök Gürültülü Fırtına İhtimali | Yüksek 25° En düşük 20°
Şu anda Aude, Languedoc-Roussillon, Fransa’da yağmur yağıyor. Bugünün en düşük hava sıcaklığı 20° olacak. Bu gece hava bulutlu olacak.

20 Temmuz 2017

Su, doğanın bize armağanıdır, para ile satılamaz!
Her yer ZAD!

Su yolum boyunca bana eşlik eden doğanın nimetlerine su yolumun bereketi ve göz hakkı adına teşekkür ediyorum!

Doğanın hoşgörüsüne saygı gösterdiğimizde onunla birlikte var olmak, barışık ve uyumlu bir güzellik içinde yaşamak her zaman her an mümkün…

Ama onu suistimal ettiğinizde bu gayri hayatı kötülüğün bedeli küçük büyük felaketler olarak peşimizi bırakmayacaktır. Sel, deprem, kasırga, tsunami…

Hangisini tercih edersiniz?

Dün Trèbes şehrinden çıkamadım… Çünkü kanoyu suya indirdiğimde yağmur başladı ve apar topar kanoyu uygun bir yere taşıyıp çadır kurdum. Ancak kano fena yağmur yedi. Bu sabah kanal boyunda kurumaya aldım onu. Şu an güneş geri döndü ve bir saat sonra kanom tekrar suya inmeye hazır olacak.

su eau

Dün yağmur anında bana yardım eden su dostlarıma teşekkürlerimle…

Su yolumda böğürtlen zamanı ve iki salyangoz… Doğa insana ve hayvana hakkaniyetle, eşit berekette yemişler sunuyor…

 


Traductions & rédaction par Kedistan. Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Kerema xwe dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
Translation & writing by Kedistan. You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
Sadık Çelik on EmailSadık Çelik on Facebook
Sadık Çelik
REDACTION | Journaliste
Photographe activiste, libertaire, habitant de la ZAD Nddl et d'ailleurs. Aktivist fotoğrafçı, liberter, Notre Dame de Landes otonom ZAD bölgesinde yaşıyor, ve diğer otonom bölge ve mekanlarda bulunuyor.