Dün Sud Éducation Paris şubesinin yayınladığı destek açıklamasının ardından, dayanışma Fransa’da ülke genelinde yankı buldu.

Üç eğitim sendikası ortak bir açıklama ile Ankara Yüksel’de direnişlerini sürdüren Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve arkadaşlarına, ayrıca Türkiye’de baskı gören ve işlerinden atılan tüm eğitim emekçilerine destek verdi.

ensignant

Sendikalar ortak açıklaması, 12 Nisan 2017

Türkiye’deki diktatörlüğe karşı açlık grevinde olan
öğretim görevlileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek !

Nuriye ve Semih 9 Mart tarihinden bu yana Ankara’da açlık grevindeler. 2016 yılının Kasım ayında işten atılmalarının hemen ardından direnişe başladılar.

Erdoğan’ın emriyle gerçekleşen siyasi tasviyeler çerçevesinde, Nuriye ve Semih’in de içinde bulunduğu binlerce kamu görevlisi ve ilkokuldan üniversiteye çok sayıda öğretim görevlisi sendikalı olup olmamalarına bakılmadan işten çıkarıldı.

Aralarından birçoğu susmayı ve boyun eğmeyi reddederek; kitlesel işten atmalara, OHAL’e ve süregelen baskılara karşı baş kaldırmaya devam ediyor. Bitmeyen saldırılara, darplara, gözaltılara, tutuklanmalara rağmen vazgeçmiyorlar.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevi kararlarını 9 Mart’da açıkladılar. Açıklamanın hemen akabinde göz altına alınan, ardından serbest bırakılan Nuriye ve Semih, sağlık durumlarının her geçen gün kötüleşmesine rağmen, 9 Mart’ta başladıkları açlık grevini sürdürüyor.

Onların direnişi, Türkiye’deki muhalefetin içinde bulunduğu durumun bir göstergesidir. Binlerce insan, sendikacı, feminist, Kürt ya da sadece muhalif oldukları için zindanlara kapatılmış durumda. 7 Şubat’ta yeni bir KHK ile, bu kez 2.585 Eğitim Bakanlığı çalışanı işten çıkarıldı.

Birkaç gün sonra gerçekleşecek Anayasa değişikliği referandumu sonucunda, eğer Erdoğan’a tam yetki verilir ve Meclisi etkisiz hale getirilirse, Erdoğan ülkeyi KHK’larla yönetecek ve baskı daha da artacak demektir.

Bu nedenle Fédération Sud Éducation, CGT Educ’action ve CNT-Fédération des Travailleuses/eurs de l’Education sendikaları olarak Türkiye’de ve Kürdistan’da Erdoğan rejimine karşı olduğu için baskı altında tutulan tüm eğitim emekçilerinin yanında olduğumuzu açıklıyoruz.

31 gündür açlık grevinde bulunan Nuriye ve Semih’le dayanışma içinde olduğumuzu tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

Nuriye ve Semih’in yanındayız ve onlarla birlikte biz de; OHAL’in kaldırılmasını, baskı gören ve işlerinden olan tüm devrimci ve demokrat memurların işlerine geri dönmelerini, işten çıkarmaların son bulmasını, ÖYP’li 13 bin araştırmacının sosyal haklarının geri verilmesini ve siyasi baskılar olmaksızın eğitimcilik yapma haklarını geri kazanmalarını talep ediyoruz.

Nuriye ve Semih’in desteğinize ihtiyacı var !

Fransızcası için buraya tıklayınız


Traductions & rédaction par Kedistan. | Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Kerema xwe dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.