Bir süredir Notre-Dame-des-Landes ZAD otonom bölgesinin tahliyesinin içinde bulunduğumuz dönemde başlayacağı söz konusuydu. Son günlerde belirleyici işaretlerin gözlemlenmesi yoğunlaşmış, ZAD’ın korunma stratejileri, ve direniş lojistikleri da birçok toplantının ana konusu olmuştu.

Bugün, akşam üzeri saat 17:00 sularında, cep telefonlarımıza bir uyarı geldi. Uyarıda bölgedeki bütün otellerin 25 eylül tarihinden itibaren özel müdahele ekipleri için toptan rezerve edildiği, üç ilçedeki bütün okullara 26 ve 27 eylül tarihleri için tatil emri geldiği ifade ediliyor, direniş için desteğe ihtiyaç olacağı ifade ediliyor ve yola çıkmak için haberin teyidinin beklenmesi öneriliyordu.

ZAD’ın sitesi zad.nadir.org son yayınlarda, gözlemlenen bilgileri merkezinde topluyor, bildirecekleri telefon numaralarını veriyor, ve sosyal medyada yayınlanan bilgilerin teyid edilene kadar dikkatli değerlendirilmesi gerektiğininin altını çizerek paylaşıyordu.

Yine sitede bildirildiği gibi, bir çok farklı kaynak polis müdahelesinin 27 Eylül’den itibaren başlayabileceği görüşünde birleşiyordu. Ne büyük tesadüftür ki, bu tarihi de içine alan üç gün boyunca, yani 26, 27 ve 28 Eylül günleri, Nantes kenti, dünyanın bütün ülkelerinden katılımcıların geldiği « Climate Chance » iklim değişikliği ile mücadele girişimini misafir edecek… (Bu girişimin, aslında COP21’in devlet kurumları dışında bir uzantısı olduğunu, işe yaramaz COP21’i eleştirmek yerine, bazı sivil toplum örgütleri, bilimsel kurumlar ve aktivistlerin katılımıyla meşrulaştırdığını ve COP22’ye hazırlık olduğunu yeri gelmişken hatırlatalım.)

[COP21’e yönelen eleştirilerin ayrıntısı için, ZAD otonom bölgesinde sürdürülen mücadele ve siyasi proje konularında bilgilenmek için ZAD filmini, türkçe altyazılı olarak izleyebilir, ayrıca ZAD ve Nantes havaalanı projesiyle ilgili türkçe yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.]

tahliye

Havaalanı projesi ve dünyasına karşı

tahliye

“Değneklerimizin şarkıları çınlasın!”

Bir yandan, 8 Ekim’de ZAD otonom bölgesinde “Nantes havaalanı projesi ve dünyası ile mücadele” adı ve “Değneklerimizin şarkıları çınlasın! Havalanına hep birlikte engel olalım” pankartı altında büyük bir randevu verilmişti ve düzenlemeler uzun süredir ve tehditlere inat halen sürüyor. Programda yürüyüş, şenlik ve her parçası, yaz boyunca onlarca marangoz tarafından ZAD’da hazırlanan bir hangarın montajı var. Bu önemli tarihte bir araya gelebilmek için, Fransa’nın her yerinden otobüsler düzenlendi ve ülke dışından da gelecek katılımcılar da var.

Şu anda en son haberlerin teyidini bekliyoruz. Bilgilerin doğrulanması durumunda, ZAD’a destek güçler yola çıkacak.

Dünyanın her yerinden ve Türkiye’den de gelecek destek mesajları ZAD’daki arkadaşlarımıza moral desteği olacağını unutmayın…

Yaşasın halklar arası dayanışma!
Her yer ZAD!

[vsw id=”oedzZRSZchQ” source=”youtube” width=”640″ height=”344″ autoplay=”no”]

 


Traductions & rédaction par Kedistan. | Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.