Kuzey Kıbrıs Askeri Mahkemesi 3 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği duruşmada vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nu suçlu bularak mahkum etti. Halil Karapaşaoğlu, hakkında verilen 20 gün hapis kararını : “Utanmıyorum, gurur duyuyorum”
diyerek yorumladı ve “para cezasını ödemeyeceğiz. Reddediyorum. 10 gün sonra buraya 20 gūn cezaevine girmek için geleceğim” dedi.

Vicdanı reddini açıklayan ve Kuzey Kıbrıs’ta yılda bir gün katılmanın zorunlu olduğu seferberlik hazırlığına katılmayı reddeden Halil Karapaşaoğlu cezaevine girecek.

Halil Karapaşaoğlu kendisine iletilen dört seferberlik hazırlığına katılmadığı için kendisine bu ceza öngörüldü. Bu dört davaya beşinci bir dava da eklendi.

Karapaşaoğlu’nun bu cezayı ödemek için 10 günlük bir süresi olduğunu aksi takdirde 20 gün cezaevine yollanacak.

Halil Karapaşaoğlu ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ta vicdanı retçi Murat Kanatlı ve Haluk Selam Tufanlı’nın da davaları devam ediyor.

Vicdanı reddini açıklayarak 2009 yılından itibaren seferberliğe gitmeyi reddeden Murat Kanatlı’nın askeri mahkemede görülen davası sürüyor. 9 Kasım 2018 deki duruşmada mahkeme AİHM’ne de taşınan davanın sonucunu beklemek için davayı erteledi.

Kuzey Kıbrıs’ta daha önceden vicdani ret düzenlemesiyle ilgili taslak hazırlanmış olsa da yasal düzenleme yapılmadı.

Kuzey Kıbrıslı vicdanı retçilerin mücadelesi yürüttükleri yoğun bir kampanya olarak medya üzerinde devam ediyor. Dayanışma için geniş kesimlerden, parti, dernek, gençlik örgütleri ve de bireylerin destek ve dayanışması sürdürülüyor. Bu kapsamda Avrupa Vicdanı Ret Ofisi/EBCO ve Uluslararası Savaş Karşıtları/WRİ açıklamalarda bulundular. Son olarak, dayanışmaya Fransa’dan da destek geldi.


Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Ji kerema xwere dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
Por respeto hacia la labor de las autoras y traductoras, puedes utilizar y compartir los artículos y las traducciones de Kedistan citando la fuente y añadiendo el enlace. Gracias.
Ercan Jan Aktaş
Auteur
Objecteur de conscience, auteur et journaliste exilé en France. Vicdan retçisi, yazar, gazeteci. Şu anda Fransa’da sürgünde bulunuyor. Conscientious objector, author and journalist exiled in France.