İsviçre’nin başkenti Bern’de 8 Aralık Cumartesi günü Göçmen Dayanışma Ağı‘nın çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, İsviçre’nin Dublin Sözleşmesi’nden çıkmasını ve mültecilerin zorla geri göndermesi uygulamasının durdurulmasını istedi.

Kedistan haber sitesine konuşan Göçmen Dayanışma Ağı Üyesi Av. Fazıl Ahmet Tamer, Hem enternasyonalist dayanışmayı güçlendirmek hem de İsviçre içinde mülteciler konusundaki bilinçlenmeyi ve örgütlenmeyi arttırmak istediklerini dile getirdi.

PARLAMENTOYA YÜRÜDÜLER

Göçmen Dayanışma Ağının çağrısıyla Cumartesi günü İsviçre Parlamentosu önünde gerçekleşen eyleme yerli ve göçmen örgütlerinin de aralarında bulunduğu 5 bin kişi katıldı, eylemde göçmen ve mültecilerin sorunlarına dikkat çekildi.

Afganistan ve Etiyopyalıların yanı sıra Kürtlerin de yoğun katılım gösterdiği miting ve yürüyüşte iltica talepleri reddedilenlerin belirsizlik içinde beklemelerinin yarattığı psikolojik etkilerin altı çizildi.

DUBLİN SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLME

Göstericilerin en önemli taleplerinden biri ise İsviçre’nin Dublin Sözleşmesi’nden çekilmesi oldu. Bu sözleşmeyle her yıl on binlerce göçmen bir Avrupa ülkesinden diğerine yer değiştiriyor. Aynı zamanda, son dönemde gerçekleştirilen zorla geri gönderme işlemleri de bu sözleşmeye dayanarak yapılıyor.

Dublin Sözleşmesi’ne göre, bir mülteci ilk olarak hangi ülkede kayıtlara geçtiyse, kişinin iltica başvurusunu o ülke ele almak zorunda. İsviçre, Dublin Sözleşmesi’ni en sıkı uygulayan ülkelerden biri. Rakamlar ise “geri kabul” konusunda düşük, “geri yollama” konusunda ise oldukça yüksek.

‘SINIR DIŞI ETMEK İŞKENCEDİR’

Mitingde yer alan pek çok kişi de “Sınır dışı etme işkencedir” ve “Dublin bir şehirdir ve yurtdışına göndermek için bir sebep değildir” döviz ve pankartları taşıdı. Göçmen Dayanışma Ağı’na göre İsviçre’de günde 60 mülteci sınır dışı ediliyor.

Konuşmacılar ise, ikamet izni olmadan İsviçre’de yaşayan her göçmene eşit haklar verilmesi çağrısında bulundu. “İşe, eğitime ve sağlığa erişim hakkı istiyoruz” ise öne çıkan bir başka talepti.

 ‘ENTERNASYONALİST DAYANIŞMAYI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ’

Kedistan’a konuşan Göçmen Dayanışma Ağı ve aynı zamanda İsviçre İnsan Hakları Dayanışma Derneği üyesi Fazıl Ahmet Tamer, “Göçmen Dayanışma Ağı geçtiğimiz sene örgütlendi. Talebimiz esas olarak sınır dışı etmelerin engellenmesi. Dublin Sözleşmesi’ne karşıyız. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Geri Kabul Antlaşmasına karşıyız. Ve her şekilde mültecilerin, ya başka ülkelere ya da kendi ülkelerine zorla gönderilmelerine karşıyız” dedi.

Göçmen Dayanışma Ağı’nın İsviçre’deki farklı uluslardan insanların ve kurumların ortak örgütlenmesi olduğunu belirten Tamer, “Genelde farklı uluslar sadece kendi içlerinde örgütleniyorlar. Mesela Eritreliler, Eritrelilerle ilgili bir dernek kurmuşlar. Etiyopyalılar aynı şekilde, Türkler aynı, Kürtler aynı. Ama ortak bir örgütlenmeye ihtiyaç var. Bu ona cevap veren bir oluşum. Bunu büyütmeye çalışıyoruz. Hem enternasyonalist dayanışmayı güçlendirmek hem de İsviçre içinde mülteciler konusundaki bilinçlenmeyi ve örgütlenmeyi arttırmak için iyi bir zemin olduğunu düşünüyorum. Bunun genişletilmesi için uğraşıyoruz” diye konuştu.

Dublin

Suisse • Marche contre la Convention de Dublin Cliquez pour lire

Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Ji kerema xwere dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
Por respeto hacia la labor de las autoras y traductoras, puedes utilizar y compartir los artículos y las traducciones de Kedistan citando la fuente y añadiendo el enlace. Gracias.
Rosida Koyuncu on Twitter
Rosida Koyuncu
Auteure
Activiste LGBTIQ+, journaliste et cinéaste, en exil à Genève. LGBTIQ+ aktivist, gazeteci ve sinemacı. Cenevre'de sürgünde bulunuyor.