Türkiye’de insan hakları mücadelesinde tarihi bir yeri olan İnsan hakları Derneği “10-17 Aralık Uluslararasi İnsan hakları haftasında” 14 Aralık 2018 tarihinde İsviçre’nin Bern kentinde, Haus der Religionen kurumunda bir resepsiyon ve panel ile kuruluşunu duyuruyor.

“İnsan, haklarıyla insandır” teması ile gerçekleşecek olan panel, Human Rights Watch Türkiye Direktörü Emma Sinclair ve İnsan Hakları derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın katılımı ile gerçekleşecek. İsviçre eş temsilciliğini ise iki  İHD emektarı, İHD eski şube başkanı Aydın Sincar ve Adana Yöneticisi cezaevi Komisyonu, çocuk komisyonu, kadın komisyonu ve iş emek komisyonlarında çalışma yürüten Aysel Argın yapacak.

İHD İsviçre eşsözcülerinden Aydın Sincar, neden İsviçre’de böyle bir temsilciliğe gerek duyduklarını Kedistan haber sitesi İsviçre muhabirine açıkladı.

Sincar, “Bizler Türkiye ve Kürdistan’da yaşanan hak ihlallerini görünür kılmak ve İHD’nin yayınlanan yıllık raporların çevirilerini yaparak BM de gündem oluşturmak istiyoruz” dedi.

Sincar devamında 14 Aralık tarihindeki programın amacını açıkladı ve “İsviçre’de çalışmayı yürüten kişileri, İsviçre kurumları, bu ülkede faaliyet gösteren insan hakları örgütleri ve İsviçre yönetimlerini girişim ve çalışmalarımızdan haberdar etmek istiyoruz” diye belirtti.

Son olarak Sincar “Vicdanı Hak ve Adaletten yana atan herkesi hem etkinliğe bekliyor, hem de İHD İsviçre temsilciliğin çalışmalarına katılıma ve dayanışmaya davet ediyoruz” diyerek çağrıda bulundu.


Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Ji kerema xwere dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
Por respeto hacia la labor de las autoras y traductoras, puedes utilizar y compartir los artículos y las traducciones de Kedistan citando la fuente y añadiendo el enlace. Gracias.
Rosida Koyuncu on Twitter
Rosida Koyuncu
Auteure
Activiste LGBTIQ+, journaliste et cinéaste, en exil à Genève. LGBTIQ+ aktivist, gazeteci ve sinemacı. Cenevre'de sürgünde bulunuyor.