Temmuz ayında Fransa, politik skandallar kupasını kazanmaya çalışıyor, ama müthiş defansı ile Türkiye takımı başı çekiyor…

Herşey Fransa’da bir yıl önce gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimi ile başladı. Emanuelle Macron’un, saraya getirdiği valizlerin içindeki cevherlerden biri de “Güvenik sorumlusu” olarak tanıtılan Alexande Benalla oldu.

Halen Paris’in şık mahallelerinden biri olan Quai Branly’de bir lojman, emrine verilen özel donanımlı, polis çakarlı araba, ve ayda 10 000 € maaşla yaşamaya çalışan genç oportünist, kendisine verilen paye ile iktidarın ayrıcalıklarına ulaşıyor ve lezzetine eriyordu….

Bugün bu gencin, iktidara ve şiddete bir özel bir meyli olduğunu görüyoruz. Bu meyil, onu 1 Mayıs 2018 yürüyüşü sırasında, yani tam da Fransa’da ateşli bir sosyal hareketin sürdüğü bir dönemde gerekleşen bu sembolik yürüyüşte, boy göstermeye itti.

Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Soma’da bir müşavirin madencilerden birini tekmelediği fotoğrafı hatırlıyorsunuz değil mi? Elbette unutmadınız…

Resmi olarak polis olmayan, kolluk güçlerinde yer almayan bu cumhurbaşkanı “güvenlik sorumlusu”, çevik kuvvet polis üniforması içinde, başında kaskı, elinde polise özel, şifreli ve uzaktan imha edilebilir telsizi ile protestocuları doya doya döverken, ve müdahale eden çevik kuvvete emir verirken görüntülendi. Hangi emirleri veriyordu? Kime emir veriyordu? Hangi yetki ile emir veriyordu? Bu sorular henüz cevapsız.

Paris’te, yüksek bir katılımla geçekleşen 2018 1 Mayıs yürüyüşü büyük derecede şiddete maruz kaldı. Müdahelelerin sertliği, Fransa’nın 2018 başından beri içinde bulunduğu sosyal hoşnutsuzluk ve protesto ortamı dolayısıyla, devlet şiddetinin yalnızca bir yürüyüşe değil, sosyal hareketin tümüne yönelik olmasından kaynaklanıyor. Paris sokaklarındaki alevler, şiddet içeren gözaltı sahneleri gibi devletin göstermeye bayıldığı görüntüler ortaya çıkıyor. Bunlar devlet ve emrindeki medyalar tarafından servis ediliyor, ya da sosyal ve alternatif medyada protesto edilerek, kınanarak paylaşılıyor… İşte, Cumhurbaşkanının özel personeli, “Güvenik sorumlusu” Benalla bu görüntülerin bir bölümünde sahneye çıkıyor.

1 Mayıs akşamından itibaren, tüm bu görüntüler, başroldeki kişi hakkında sorgulamalar, gerek sosyal medyada, gerek basında yayılmış durumdaydı. Elysée sarayı, temkin-tedbir iletişim yaparak, Rambo Benalla’ya disiplin cezası verileceğini açıkladı. Bu ceza uygulanmadı, aksine Benalla, Başkan Macron ve eşine yakın koruma olarak eşlik etmeye devam etti. Hatta bir süre sonra, Dünya Kupası’nı kazanan Fransız futbol takımın oyuncularının otobüsünde bile görevdeydi…

benalla

Benalla devlet krizine dönüşürken, sorulara ilk cevap arayan Le Monde gazetesi oldu. Araştırmaları devam ettirerek, Benalla’nın video görüntülerini gündeme getirdi, polisliği sahte ama şiddeti gerçek, ve doğrudan saraya bağlı, koruduğu cumhurbaşkanı tarafından korunan bu şahıs hakkında sorulması gereken soruları sordu.

Cumhurbaşkanı etrafında kurulmuş ve örgütlenmiş bir milis mi var? Varsa tam olarak yetkileri ve alanı nedir? Henüz bilinmiyor ama bunun adı Türkiye’de ezelden beri taşıdığı adı ile “derin devlet”…

Fransa’da işler bu dereceye ulaştı mı, şu anda belli değil. Ancak kesin olan, Fransa’nın devleti, şiddet monopolünü seve seve cumhurbaşkanının cömertçe maaşa bağlanan yakın “servisi’ ile paylaşıyor ve durum rayından çıktığında da örtbas ediyor.

Avrupa’da Türkiye etkisi mi deseeeek, yoksa devlet uygulamalarında evrensellik ilkesi mi desek?


Traductions & rédaction par Kedistan. Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Ji kerema xwere dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
Translating & writing by Kedistan. You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
Por respeto hacia la labor de las autoras y traductoras, puedes utilizar y compartir los artículos y las traducciones de Kedistan citando la fuente y añadiendo el enlace. Gracias
KEDISTAN on EmailKEDISTAN on FacebookKEDISTAN on TwitterKEDISTAN on Youtube
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.