Halkevi Brüksel, SKB (Sosyalist Kadınlar Birliği) TSP (Tutsakların Sesi Platformu) yaptıkları çağrıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 düş yolcusunu Rue Bara caddesinde bulunan, Süryani Cemaatine ait Kültür Merkezinde andı.

Suruç şehitlerinin dövizlerinin asıldığı salonda 33 düş yolcusu şahsında özgürlük ve sosyalizm şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Kısa bir sinevizyon gösterisinden sonra, anma etkinliğinde SKB Brüksel temsilcisi Duriye Sezgin ve HDK Brüksel Eş Başkanı Zeynep Görgü birer konuşma yaptılar.

Açıklamada, “Birlikte savunduk, birlikte inşa ediyoruz” şiarıyla yürütülen kampanya için pek çok kentten yola çıkan gençlerin, 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’a ulaştığı, AKP ve Erdoğan destekli DAİŞ çetelerinin vahşice katliamına uğradığı anımsatıldı. Suruç katliamı, daha sonra başta 10 Ekim Ankara Gar katliamı olmak üzere Türkiye’de gerçekleşen katliamlar dizisinin başlangıcı oldu. “Katliama ilişkin hiçbir sorumlu hesap vermedi” denildi.

Suruç

“Mücadele devam ediyor”

Anmada İsviçre’de tedavisi halen devam eden Suruç Gazisi Güneş Erzurumluoğlu ile canlı bağlantı yapıldı. Erzurumluoğlu “üç yıldır bu acımız hala taze dün gördünüz Türkiye’de anmaya bile izin verilmedi. Bir çok arkadaşımız gözaltına alındı. Zaten adaletin tiyatro gibi olan mahkemelerinden geleceğine inanmıyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz”dedi.

Anma, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganlarıyla ve alkışlarla son buldu.

Tory Kılıç

Suruç


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Auteur(e) invité(e)
Auteur(e)s Invité(e)s
AmiEs contributrices, contributeurs traversant les pages de Kedistan, occasionnellement ou régulièrement...