Zehra Doğan’ın bu röportaj serisi 3 mart 2015 tarihinden itibaren dört bölüm halinde JINHA tarafından yayınlandı. Aynı yıl Zehra serinin ilk bölümü olan “DAİŞ’in esir pazarlarında kaçan Ezidi kadınların çığlığı” ile Metin Göktepe gazetecilik ödülüne layık görüldü.

Zehra’nın, ödül töreninde de belirttiği gibi (video), o dönemde basın,”konunun gündemde olmadığını” ileri sürerek, DAİŞ’in Ağustos 2014’ten itibaren Ezidi halkına yönelik soykırım saldırılarıları konusunda, haber yapmadığı gibi, bu röportajı da yayınlamaktan kaçındı. Dolayısıyla, uzun süre boyunca, Türkiye’de ve uluslararası basın ve kamuoyu Ezidi kadınların sesine gerektiği gibi yankı verilmedi. Bugün JINHA’ya destek olmak ve JINHA arşivine ek olarak erişimi ve görünürlülüğü genişletmek amacıyla röportajın bütün bölümlerini farklı dillerde yayınlıyoruz.

Diğer bölümler izleyecektir. Erişmek için “Zehra Doğan interview” etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kürt kadınları ortak mücadeleye hazırlanıyor

HEWLÊR –

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu üyeleri, DAİŞ’in elinde olan 7 binden fazla kadını kurtarmak ve kurtulmayı başaran kadınlar için rehabilitasyon merkezi açmak için dört parça Kürdistanlı kadınlarla aynı platform çatısı altında toplanmaya hazırlanıyor. Kadınlar daha sonra mücadelelerini genişleterek dünya kadınlarına platforma katılma çağrısında bulunacak.

DAİŞ’in elinde bulunan 7 binin üzerindeki kadınları kurtarmak ve elinden kaçmayı başaran kadınlar için rehabilitasyon merkezi açmak adına Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu Girişimi üyeleri Irak Kürdistan Parlamentosu Kadın Haklarını Koruma Komisyonu ve Rojava yönetimindeki kadınlarla bir araya gelerek ortak mücadele için platform çatısı altında toplanma çağrısında bulundu. Kadınlardan olumlu cevap alan platformun önümüzdeki günlerde faaliyete başlaması bekleniyor.

Diyarbakır’da Êzidî kadınlar için rehabilitasyon merkezi açılacak

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu üyesi DTK Başkanlık Divanı üyesi Feleknaz Uca, platformun çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Görüşme aldıkları Êzidî kadınların durumuna ilişkin bilgi veren Feleknaz, “Şengal, Hewler, Duhok ve Rojava’da kadınlarla bir araya geldik. Görüştüğümüz kadınların psikolojik durumu çok kötü. Bizi görür görmez ellerimizi sımsıkı tutup bırakmadılar. Başından geçenleri bizimle paylaştıklarında insan olmaktan utandık. Kolay değil, aileleri gözlerinin önünde katledilmiş ve kendileri ise köle pazarlarında defalarca satılmış, tecavüze uğramış. Yaşadıkları korkunç anları bir daha hatırlamak istemiyorlardı. Onlara, ‘sizi Diyarbakır’a çağıralım, gerekli dayanışmada bulunalım ve istediğiniz an tekrar yaşadığınız topraklara geri getirelim’ dedik. Çok umutlandılar. İyileşmeyi ve yaşadıkları korkunç anları bir daha hatırlamak istemiyorlar. Onların bu durumuna ilişkin çalışma başlatacağız. Yaralarını tam olarak saramayız ama yanlarında olmak onlara destek olmak adına bir çalışma içine girmeliyiz” dedi. Feleknaz, kadınlar için Diyarbakır’da bir sağlık merkezi kuracaklarını söyledi.

‘Kadınların mücadelesine hayran kaldık’

Şengal’e ulaştıklarında kadınların tüm zor yaşam koşullarına rağmen mücadeleye devam etmesi karşında hayranlık duyduklarını söyleyen Feleknaz, “Dewrêşê Evdî’nin destanının yazıldığı Şengal dağındaki duygu bizi hüzünlendirdi. Şengal dağına ulaştığımız andan itibaren orada yaşayan halkla bir olduk. Kendimizi o yaşamın içinde bulduk. Kürtler için büyük öneme sahip destanın yazıldığı Şengal dağları şimdi ise binlerce kadının DAİŞ’e karşı mücadele destanına tanıklık ediyordu. Bu inanılmaz bir histi. Kadınların o azmi ve inancı bizi daha çok çalışma hissine koydu” diye konuştu.

“Kadınlar kendi topraklarında kalmalı”

Zorla alıkonulan kadınlar için dört parça Kürdistanlı kadınların ortak mücadele edeceğini söyleyen Feleknaz ayrıca kadınların Avrupa’ya gönderilmesinin de yanlış olduğunu söyledi. Feleknaz, “Kadınların Kürdistan topraklarında rehabilite edilmesi gerekiyor. Topraklarından ayrı bir şekilde tedavi gören hiçbir kadın tam anlamıyla iyileşemez. Bu anlamda kendi çalışmalarımızın yerinde yapılması konusunda özen gösteriyoruz” dedi.

Emlak dükkanı gibi kadın satış dükkanları!

Irak Kürdistan Parlamentosu Kadın Haklarını Koruma Komisyonu Başkanı Êvar İbrahim, alıkonulan kadınlar için sivil toplum kuruluşlarıyla belirli aralıklarla toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hala DAİŞ’in elinde binlerce kadın var. Bununla beraber kaçmayı başaran kadınlardan neredeyse tamamı Duhok ve çevre köylerinde kalıyor” ifadelerinde bulundu. Esir kadınların 10 dinar be 100 dolar arası satıldığının bilgisini aldıklarını söyleyen Êvar, Musul, Kerkük, Tıl Alfar, Katar, Suudi Arabistan ve Suriye’de satıldıklarını ve kadınların satışının emlak gibi açılan dükkânlarda fotoğraflarının altına fiyatlarının yazılması şeklinde gerçekleştirildiğini söyledi.

“Kadınları kurtarmakta kararlı olmalıyız”

Yekgırto İslam Partisi Parlamenteri Kejal Hadi Faqê ise kadınların kurtarılması için Duhok’ta bir merkez kurduklarını belirterek, bunun için oluşturdukları kadroda birçok halktan gönüllünün çalıştığını söyledi. Kejal, kadınları kurtarma konusunda Kürt kadınlar olarak olası en kötü duruma karşı hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizerek, “Bu çalışma içinde öz güvenimizin yerinde olması gerekiyor. Tedirgin olmamalıyız, kadınları kurtarmayı kafamıza sokarsak, çalışmada en iyi düzeye gelebiliriz” diye konuştu.

Konuk yazar Zehra Doğan

Kedistan Zehra Doğan özel dosyası (Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Kürtçe, Türkçe)


Zehra Doğan • Reportage 4 | Femmes kurdes en lutte commune Cliquez pour lire

Kaynak : JINHA arşivi
Kürt kadınları ortak mücadeleye hazırlanıyor (4)

Zehra Doğan on FacebookZehra Doğan on Twitter
Zehra Doğan
Auteure, membre d'honneur de Kedistan
Journaliste, artiste. Journalist, artist. Gazeteci, sanatçı.