27 şubat günü Notre Dame des Landes’daki havaalanı projesine direnen ZAD otonom bölgesine destek olarak gerçekleştirilecek olan büyük yürüyüşe hazırlıklar sürerken, ZAD ve yaşayanları, yani Fransa’nın ‘çapulcu’ları hakkında yapılan olumsuz propagandaya artık dayanamayan çevre sakinleri biraraya gelip, bir açıklama yaptı.

Biz çevre sakinleri, yani ZAD’ın komşuları olarak,

Neredeyse her gün, üstelik de bizim adımıza yapılmakta olan, düşman niyetli propagandadan çok sıkıldık.

Artık yeter ! Sayın [Bölge Konseyi Başkanı] Retailleau ve yıllardır bölgede yaşamıyor olan Lamisse çiftinin ZAD karşıtı mizansenlerine, Sayın [Başbakan] Valls ve ekibinin, sözde çalan çırpan ve tahrip eden, yoğun şiddet yanlısı aktivistleri anlatan yalanlarına artık seyirci kalmak istemiyoruz.

Bölge konseyinin cebinden ödenen 60 bin avroluk reklam kampanyasından* faydalanamıyoruz, ama yöre sakinleri olarak gerçeklere tanıklık etmek istiyoruz.

Karşılaşmalarımızda zenginleştirici anlar yaşadığımız, bize bir sıcak kahve, ya da gülümseyen merhabalar sunulan kırsal gezintilerimizde, ZAD’da kendimizi güvende ve evimizde hissediyoruz.

İçimizden bir çoğu için ZAD, kırsalımızı ve zenginliklerini yeniden keşfetmek, toprağımızla ve yaşayanlarıyla ilişkileri canlandırmak için bir fırsat oldu.

ZAD etrafı çevrili, kapalı bir kale değil, aksine dayanışmaya ve insani değerlere dayanan projelerin inşa edildiği, kaynaşan bir yer. Bu açıdan ZAD bizim için, ilçelerimizdeki hayatın ve dinamiğin bir parçası.

Bu yüzden, alanda yapılan üretime, ekmek, sebze, süt ve peynire ; orada filizlenen kültür projelerine ulaşabilmekten ; toprağımızın ve üzerinde yaşayan, onu korumak için mücadele verenlerin geleceği hakkında düşünebildiğiniz sohbetlere katılabilmekten çok mutluyuz.

Bizim için, mücadelemizi kötülemek ve bölmek için düzenlenen oyunları kınamak acil hale geldi.

Bilin ki biz bölge sakinleri, ZAD’dan tahliye edilmek istenen herkesin yanında olacağız. Aynı nedenle, 27 şubat günü, havaalanı ve tahliyelere karşı yapılacak yürüyüşte de yerimizi alacağız.

zad sevimsiz komsular rotailleau lemisse

Rotailleau ve Lemisse çifti birlikte…

27 şubat yürüyüşünün, Kasım 2012’de 30 bin kişiyi Notre Dame des Landes kasabasında toplayan yürüyüşe yaklaşacak sayıda katılımcı toplaması bekleniyor. Hatta aşabilir bile… Çünkü iki senedir, hem havaalanı projesinin lüzumsuz ve zararlı olduğuna kanaat getirenlerin sayısı yavaş yavaş arttı, hem de ZAD otonom alanında gerçekleştirilen siyasi proje tanındı, ilgi ve destek çoğaldı.


(*) tarihinde Retailleau ZAD’ın tahliyesi için bir anket açmış, ardından Bölge Konseyi bütçesinden, yani halkın vergileriyle ödenen bir reklam kampanyası yaptırmış ve öfke uyandırmıştı.
Naz Oke on EmailNaz Oke on FacebookNaz Oke on Youtube
Naz Oke
REDACTION | Journaliste
Chat de gouttière sans frontières. Journalisme à l'Université de Marmara. Architecture à l'Université de Mimar Sinan, Istanbul.