La mobilisation pour le soutien à la ZAD et contre l’aéroport de NDdL s’amplifie et les messages de solidarité se multiplient. En voilà un qui vient de Turquie pour le 27 février.

La lutte contre l’aéroport et le projet politique de la ZAD sont suivis de près en Turquie aussi… Les défenseurs de la nature et les soutiens de la ZAD se sont donc mobilisés à l’appel de « Kuzey Ormanları Savunması », KOS, (Défense des forêts du Nord). Dans le communiqué suivant en turc, ils expliquent en grandes lignes les raisons de la mobilisation et appellent à un rassemblement :

Samedi 27 février est la journée mondiale de la solidarité avec la ZAD qui lutte contre le projet d’aéroport à NDdL… Pour dire que nous sommes aux côtés de nos amis de la ZAD, nous serons devant le Consulat Français, à 12h30.

Vive la solidarité internationale. La ZAD est partout !
Yaşasın uluslararası dayanışma, ZAD her yerde!


logo kosFransa’daki ZAD’cı dostlarımızla dayanışma için 27 Şubat Cumartesi, Fransız Konsolosluğu’nun önündeyiz.

27 Şubat, Fransa’da yapılmak istenen yeni NDDL Havalimanı’na karşı mücadele eden ZAD ile dünya çapında dayanışma günü… Kuzey Ormanları Savunması, ZAD’ın yanında olduğunu duyurmak için 27 Şubat Cumartesi günü, saat 12:30’da Fransız Konsolosluğu’nun önünde olacak.

Fransa hükümeti, Notre Dame des Landes’da yapmak istediği havalimanına karşı, sayısız canlının yuvası olan ormanları, sulak alanları, tarım arazilerini savunan ZAD eylemcilerini, alandan tahliye etmeye çalışıyor. Yarın tüm dünyada, ZAD (Zone À Défendre – Savunma Alanları) ile dayanışma eylemleri düzenlenecek. Biz de Kuzey Ormanları Savunması olarak Fransa Ormanları’nı savunan kardeşlerimizin yanında olacağız.

ZAD otonomları ve birlikte mücadele ettikleri yaşam savunucuları, 27 Şubat’ta Fransa çapında büyük bir kitlesel mobilizasyon çağrısında bulunmuştu. Bu mobilizasyonun amacı, hem çiftçilerin ve ZAD otonomunun tahliye edilmesi girişimlerinin durdurulması, hem de NDDL Havalimanı’nı projesinin kesin bir şekilde iptal edilmesi… ZAD’a destek olmak için yarın dünyanın birçok köşesinde de destek eylemleri yapılacak.

Soutien à la ZAD

Fransa’da Nantes kentine 20 kilometre mesafede Notre-Dame-Des-Landes’te yapılmak istenen yeni NDDL Havalimanı’na ve hükümetin bölgedeki ZAD (Zone À Défendre – Savunma Alanları) otonomunu tahliye etme girişimine karşı protestolar sürüyor. Bölge halkı ve yaşam savunucuları, toplumsal/çevresel yıkımı, verimli tarım arazilerinin yok edilmesini ve iklim değişimine katkıları dahil uçakların çevresel etkilerini; insan yaşamlarının ve toprağın her fırsatta paraya çevrilmesini protesto ediyor.

ZAD ayrıca bölge, bataklık ve sulak alanlardan oluştuğu için buradaki pek çok hayvan ve bitki türünün korunması gerektiğini belirtiyor. 2007’den beri ZAD yaşam savunucuları bölge halkıyla birlikte mücadele vererek, bölgede birlikte yaşıyorlar. Notre-Dame-Des-Landes’teki ZAD otonomunu tahliye etme girişimine karşı Ocak başında yapılan dayanışma ve direniş çağrısının ardından başlayan eylemler ve dayanışma etkinlikleri, Fransa ve dünya çapında onbinlerce insanın katılımıyla sürmeye devam ediyor.

Fransa’da yaşamı savunmaya devam eden ZAD’ın yanındayız, yaşasın uluslararası dayanışma, ZAD her yerde!


Kuzey Ormanları Savunması Siteweb | Facebook | Twitter


Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.