Türkçe | Français

Vicdani retçi Murat Kızılay, Hollanda’da kaldığı mülteci kampında 22 Mart günü sabah saatlerinde polislerce gözaltına alındı. Yetkililer Murat Kızılay’ın Türkiye’ye iade edilmesini istiyor. İadesi konusunda gösterilen tepkilerden dolayı tek kişilik hücrede tecritte tutuluyor.

Murat Kızılay Vicdani ret Objecteur de conscience

“Ben Hollanda’ya vicdani retçi olarak iltica talebinde bulundum. Mahkeme politik vicdani retçi oluşumu kabul etmedi” diyen Murat, şöyle devam ediyor, “bana ‘bedelli askerlik yap’ dediler. 2019’dan vicdani retçi olarak bu yana da defalarca gözaltına alındım, ama bu sefer uçak biletime kadar her şeyi hazırladılar” ve vicdani reddin “en temel hakkı” olduğunu belirtiyor :

“Hiç bir ordunun emri altına girmeyeceğim. Bu çarkın içinde bir dişli olmayı, kamuflaj giymeyi, hiyerarşiden emir almayı, silah kullanmayı ve silah kullanmayı öğrenmeyi reddediyorum.

İnsanlık onuru bayrakların ve orduların üzerindedir. ‘Üstün ırk’ olduğunu iddia eden ve bu uğurda can alıp can vermeyi normal gören, gerici ve hastalıklı bu mekanizmanın içerisinde bulunacağıma sivil bütün haklarımdan feragat ederim daha iyi. Özgürlüğü, eşitliği ve barışı hiçe sayan milliyetçi, militarist hiçbir kurum ya da mekanizmanın içerisinde bulunmayacağım.”

İnsan Hakları savunucusu avukatı Kurtuluş Baştımar, vicdani retçi Murat Kızılay’ın iadesinin durdurulması için BM nezdinde girişimde bulundu.

Ayrıca Murat için bir dayanışma kampanyası açıldı. Okuyucularımızı imzalamaya davet ediyoruz.
>>
STOP DEPORTATION MURAT KIZILAY

Yaşasın uluslararası dayanışma!


Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.