İŞİD çetelerinin elinde esir olan kadın ve çocuklar için Belçika’nın başkenti Brüksel’de Gare Central meydanında bir protesto ve anma gösterisi düzenlendi.

Eylem ve anmaya Belçika Ezîdî cemaati üyeleri, Enternasyonalist bireyler ve çok sayıda kişinin katıldığı görüldü.

Okumak için tıklayınız

Soykırımın dördüncü yılı olan 3 Ağustos günü Shengal’de İŞİD ve müttefikleri tarafından yapılan Ezîdî soykırımı vahşetinin anımsatıldığı anma da pankartlar açıldı.

Kaçırılan binlerce kadın ve çocuk hala bu erkek çetelerin elin de, bu kadınları ve çocukları, köle olarak pazarlar da satmaya devam edildiği söylendi.

Katliam da öldürülen binlerce sivil de yerleri belirlenemeyen toplu mezarlar içinde yatıyor.

Bu Ezîdî cemaatine yapılan 74. katliamın 4. Yılın da henüz tam olarak ne kadar sivilin infaz edildiğini bilmediğimiz gibi kaç kadın ve çocuğun kaçırıldığını da bilmiyoruz.

Anmada bilgi amaçlı el bildirileri dağıtıldıktan sonra kitle eylemlerini sessiz bir şekilde tamamladı.

ezidi

Ezidi


Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.
Ji kerema xwere dema hun nivîsên Kedistanê parve dikin, ji bo rêzgirtina maf û keda nivîskar û wergêr, lînk û navê malperê wek çavkanî diyar bikin. Spas.
You may use and share Kedistan’s articles and translations, specifying the source and adding a link in order to respect the writer(s) and translator(s) work. Thank you.
Por respeto hacia la labor de las autoras y traductoras, puedes utilizar y compartir los artículos y las traducciones de Kedistan citando la fuente y añadiendo el enlace. Gracias.