JİNHA editörü Zehra Doğan temmuz ayında “örgüt propagandası” suçuyla Mardin’de göz altına alınmış, ardından sevkedildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

 


9 Aralık 2016 :
Zehra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Gelecek celse : 23 Şubat 2017.
Zehra’yla ilgili haberleri buradan izleyebilirsiniz : Zehra Doğan


Şu anda Mardin E tipi kadın cezaevinde olan Zehra, haberleriyle olduğu kadar, resimleriyle de tanınıyor. Zehra ayrıca, İŞİD’den kaçarak Türkiye’ye gelen Ezidi kadınlarla yaptığı röportajı nedeniyle 2015 Nisan ayında Metin Göktepe Ödülü’nü kazanmıştı.

[vsw id=”40mNDTvjdmc” source=”youtube” width=”640″ height=”344″ autoplay=”no”]

Özgür Gündem

Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasından sonra, Mardin cezaevinde, aralarında Zehra’nın da bulunduğu tutuklu kadınların destek olarak yayınladıkları « Özgür Gündem Zindan » özel sayısı, katılımcıların göz nuru ve emeği yanında, en zor şartlarda ve olanaksızlıklarda bile, direnişin, dayanışmanın var olabileceğinin; düşüncelerin, yaratıcılığın ve umudun hapsedilemeyeceğinin en güzel örneklerinden biri olarak, yurt dışına kadar uzanan bir kesimde ilgi görmüştü.

Haydi dayanışma kampanyasına !

Akademisyenlerin, aydınların, avukatların, gazetecilerin, yazarların işlerinden edildiği, hapisenelere doldurulduğu bu dönemde, dayanışma apayrı bir önem taşıyor. Dayanışmaların elbette desteklenmesi gereken tanınmış isimler yanında, Zehra Doğan, Şermin Soydan, Öykü Dilara, Filiz Zeyrek ve daha niceleri için de var olmasının gerektiği düşüncesindeyiz. Ülke dışındaki gazeteci ve ifade özgürlüğü savunucularına da defalarca çağrı yaptık, ve bunların bir yankı bulmasını bekliyoruz. Bu bekleyiş sürerken Zehra ve birlikte tutukluluk yaşayan arkadaşlarına, başka cezaevlerinde tutulan meslektaşlarına umut ve destek vermek hepimizin elinde. Hep birlikte, elele…

Onlara yalnız olmadıklarını söylemek için bir kart-postal destek kampanyası öneriyoruz.

Zehra Doğan
Mardin E Tipi Kadın Cezaevi
47100 MARDIN

Kartpostallarınızı, yollamadan önce fotoğrafını çekip aşağıdaki adrese, iletebilir ya da sosyal medyadan bize ulaştırabilirsiniz. Zaman zaman, onlara yolladığınız umut sözcüklerinin fotoğraflarından mozaikler yayınlamak istiyoruz.
correspondants@kedistan.fr | Facebook | Twitter @KEDISTAN

ligne ine draw

Bu kampanyaya paralel olarak, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi, Federica Mogherini’ye yönelik bir mektup kampanyası başlatıldı. Türkiye’de, ve ülke dışında vekil, belediye başkanı yakınları tanıdıkları bulunanlardan bu mektubun imzalatılıp Federica Mogherini’ye iletilmesinde katkıda bulunmalarını rica ediyoruz.
Mektubu indirmek için buraya tıklayınız.

JINHA’nın bu konudaki yazısına da buradan ulaşabilirisiniz.


Diğer dillerde :
Envoyez des cartes-postales solidaires à Zehra Doğan
Send postcards to Zehra Doğan 


Ajout du 9 décembre :L’amie Zehra Dogan, journaliste, arrêtée le 21 juillet dernier, puis jetée en prison, a comparu aujourd’hui devant un juge, qui a décidé de sa mise en liberté jusqu’à son procès le 23 février prochain. Elle comparaîtra donc libre, après 4 mois et demi de détention. Excellente nouvelle pour notre amie, qui vient disperser la grisaille. La mobilisation de toutes et tous y aura apporté sa petite part. Ne pas relâcher notre attention !


Rédaction par Kedistan.| Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.