9 Temmuz tarihini ajandanıza not edin. O gün Notre Dame des Landes, ZAD otonom bölgesinde bayram var ! Hep birlikte yıldızları yeniden ışıldatacağız. Gün aydınlık, gece açık olsun, ya da genelde olduğu gibi çamurda yürüyelim farketmez… Gökyüzüne renk ve ışık saçılacak.

O gün hep birlikte 500 fener uçuracağız. Bir tek bu değil, ertesi gün de çeşitli etkinlikler ve sürprizler düzenlenecek. 7-8 temmuz tarihlerinde, yani şenlikten önceki iki gün, değişik atölyelerde hazırlıklar yapılacak. Türkiye’den gelmek isteyenler, uyku tulumlarınızı çadırlarınızı hazırlayın. Program belirlendiğinde, bilgileri iletmeye devam edeceğiz.

Sanatçı Michel Bernard ona yardım eden arkadaşlarla çalışmalarına başladı bile.

Ve tabii ki yalnız değiller. Dünyanın değişik yerlerinde verilen mücadelelerin sesi var. Fide Elias Castro  uçan fenerin Meksika’lı ustası ZAD’a geliyor. Brezilya’dan “uçan inekler” gelecek. Gökyüzüne ve arkadaşlarına kavuşmak için sabırsızlanan bir inek şu anda ZAD’da gün sayıyor… Sivens ZAD’ında katledilen Rémi Fraisse için de özel bir anma balonu olacak.

Türkiye’deki benzer mücadelelerin sözcülüğünü de Kedistan’ın beyaz kedisi üstlendi. Tabii ki Kuzey Ormanları Savunması ile elele, bir fenerden “Her yer ZAD!” diyecekler.

Yaşasın uluslararası dayanışma
ZAD her yerde !


ballon nddl zadLe 9 juillet, la ZAD de Notre Dame des Landes, la lutte et la solidarité vont s’élever vers le ciel pour rallumer les étoiles. La nuit pourra être claire, elle pourra être boueuse, peu importe… Son ciel sera parsemé de couleurs et de lumières.

500 ballons/lanternes dont certains portant des slogans vont s’envoler ce jour là. Mais ce n’est pas tout, il y aura bien d’autres activités et surprises le lendemain. Le 7 et 8 juillet, des ateliers sont programmés. Nous relaierons les infos dès qu’elles seront disponibles.

L’artiste Michel Bernard s’est déjà mis au boulot avec le soutien d’autres copines copains.

Un maître de la construction de lanternes, Fide Elias Castro viendra du Mexique. Des vaches volantes viendront du Brésil. Un hommage à Rémi Fraisse sera également réalisé. Le chat blanc de Kedistan, la main dans la main avec KOS, (Kuzey Ormanları Savunması – La défense des Forêts du Nord en Turquie) représenteront la solidarité avec la ZAD depuis la Turquie et bien sûr les luttes similaires menées là-bas…

Vive la convergence des luttes !
Vive la solidarité internationale !
La ZAD est partout !

Ajout – Ekleme 10.7.2016

[vsw id=”vUmOgncqNkM” source=”youtube” width=”640″ height=”344″ autoplay=”no”]

 


Traductions & rédaction par Kedistan. | Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler.